Süt Dağıtımı

Süt Dağıtımı:

Süt dağıtımı mekanizması ve Türkiye genelinde okullarda nasıl bir uygulama ile ne çeşit bir süt dağıtımı yapılacağı, işleyişin nasıl olacağı merak konusuydu. Ancak yapılan açıklamalar ve zaman içinde hayata geçirilen uygulamalar konu hakkında aydınlatıcı bilgi sahibi olmamızı sağladı.

süt dağıtım projesi

Gıda kontrol laboratuvarında dağıtılmaya başlanılacak sütler incelenmiş ve bu pastörize sütlerde herhangi bir kötü bulguya rastlanmamıştır bilgisi alınmıştır.
Ama süt dağıtımı yapılan her parti sütün bu tür bir kontrolden geçtiği söylenemez.
Süt dağımından ve bu günlük sütlerin çocuklar tarafından kullanılmadan önce ailelere süt sindirimi hakkında bilgi verilmeli ve sütün rahatsız edebileceği çocuklar tespit edilmelidir. Bu tür sindirim bozukluğu şüphesi olan çocuklar özel bakıma alınmalıdır.
Okul Süt Dağıtımı Programı kapsamında, 2014-2015 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde günlerinde bazı günlerinde 200 ml ambalajlı, yağlı, sade UHT içme sütü dağıtılacağı duyurulmuş, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Okul Sütü Programı Uygulama Tebliği, Resmi Gazete’nin ilgili sayısında yayımlanarak, yürürlüğe girmişti..

Okul süt dağıtımına konu olan sütlerinin satın alınması, Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelik kapsamında çiğ sütlerden UHT içme sütü üretimi yapan gıda işletmelerinden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek.
Okullara dağıtımı yapılacak günlük süt ambalaj üzerindeki yazı ve logolar Sağlık Bakanlığı ve MEB tarafından saptanacak.
Süt dağıtım program kapsamında, süt dağıtımı öncesi ve tüketimi takiben öğrencilere ait bilgilerin içerik ve formatı Sağlık Bakanlığı ve MEB belirleyecek.

Süte karşı duyarlılığı ve vücut tepkisi var olduğu bilinen öğrenciler, okul yönetimlerine bildirilecek ve okul idarecileri tarafından süt dağıtım programı dışında tutulacaktır.