Çiğ Süt Satışı Yasaklanmalı mı ?

Satışı Yasaklanmalı mı ?

Pastörize edilmiş sütün içindeki canlı organizmaların tamamı henüz öldürülmemiştir. Pastörize süt ile UHT (ultra high temperature) sütün arasındaki fark budur. Pastörizasyon sütün 63 santigirat derecede yarım saat kalmasıyla meydana gelir. Alternatif olarak flaş pastörizasyon da tabir edilen, 73 derecede 16-21 saniye kalmasıyla uygulanan işlemdir. Bu pastörizasyon işlemleri belirli cinsteki bakteri ve organizmaların bertarafında kullanılır. Bu zararlı şeylerin azalmasına faydalı olur, ancak tamamını yok etmez.
UHT işlemi ise tamamen farklı bir uygulamadır. UHT processinde süt sıcaklıkğı 140 santigirat derecede 1-2 saniye tutulur ve ani olarak 4 derece civarına indirilir. Bu işlem esnasında bakterilerin tamamı ve endosporlar öldürülür.
Bu nedenle pastörize edilmiş süt taze çiğ süt kadar doğal bir süt değildir, yüksek ısı nedeniyle sütün yapısında elbetteki bazı değişiklikler vardır. (proteinlerin değişmesi (proteinlerin denaturasyonu) ). Ancak eğer sütün kaynağını bilmiyor iseniz, sağlık ve kesin hijyen için tek çözüm pastörizasyondur.

(bkz: brucella)
(bkz: tuberkuloz)
(bkz: campylobacter)
(bkz: shigella)
(bkz: e. coli)
(bkz: listeria)
(bkz: salmonella)
….

daha gider bu… bunlar işlem görmemiş çiğ sütten bulaşan hastalıklardan bazıları. bir kısmı öldürücü iken bir kısmı sadece gıda zehirlenmesi yapar… bir kısmı kaynatılınca ölürken bir kısmı toksin salgıladığı için kaynatsan da işe yaramaz. arada sporlu bakterilerin yarattıkları var. kaynatıyorsun sonrasında spordan çıkıp kaldığı yerden devam ediyor falan…

doğru düzgün tarım politikası olmayan, trakya harici hastalıklardan ari bölgesi bulunmayan türkiye’de yıllar öncesinden yapılması gereken düzenlemedir.

adam sütü şirkete satamıyor neden?

hayvana ilaç kullamış, süt antibiyotikli, şirket almıyor sokakta satıyor

inekte mastit var, cmt mor lapa olmuş sütü satamıyor, sokakta satıyor

süt kesilmiş içine çamaşır sodası, hidrojen peroksit döküyor açıyor sokakta satıyor.

su katmak çok naif bir şey sektöründe. katmayan zaten yok default ayarlar.

sen sevgili dingil de köy sütü diye, organik diye alıyorsun çiğ sütü… al yavrum, minik kuşum, zaten hiç hasta olmadın, zaten senin aldığın adam kendi sütünü satıyor falan… uht sütten zaten bile olmuyor.

türkiye gibi veteriner saha yapılanmasının düşük olduğu / olmadığı ülkelerde tüketilmemesi gereken ilk hayvansal üründür çiğ süt.

brucella olursunuz, çükünüz düşer.

ya 3-5 ineği olan adamların kapı kapı dolanıp sütünü satmaya çalıştığını düşünen naif insanlar var ne güzel… o adamın ineği günlük ortalama 15 lt süt verse, 5 inekten 75lt süt yapar. o adamın aracının arkasındaki depo kaç litre lan bi düşün? bu adam her gün kaç kişiye süt satıyor?

adam 3-5 ineği olan kişilerin , şirkete/mandıraya satılamayan sütlerini benzer/ çoğu zaman daha düşük fiyatlardan toplayıp size kakalıyor açık süt diye -normalden daha pahalıya- siz hala yok köy kokusu yok bilmem ne…
https://seyler.eksisozluk.com/turkiyede-sokaklarda-cig-sut-satisi-neden-yasaklandi

 

Marketlerde gördüğünüz yoğurt, süt, markalı ekmek, paketli tüm gıdalar yani raf ömrü uzatılan her ürün için söylenebilecek en önemli tek söz sağlımıza zararlı olduklarıdır  ve bu kanıtlanmış gerçektir. Bozulmayan yani içinde organizma üremesi engellenmiş, katkı katılmış gıdalar bağırsaklarımızda yer alan faydalı bakterileri de etkiler ve onların da işlevini aksatır. İnsan vücudu bunlarla beslenmek için hazır değildir, bu beslenme çeşidi için programlanmamıştır. Kanser bu nedenle artar, diabet bu nedenle çoğalır vs..