Günlük Çiğ Süt

1930’ların başından bu yana ABD hükümeti Amerikan halkını bizi bütün çiğ sütun “tehlikelerinden” “korumaktadır”. Bunu nasıl yapıyorlar? Aslında tüm çiğ sütü pastörize ederek öldürerek! İlginç bir şekilde, pastörizasyon, süt veriminin raf ömrünü de arttırarak süt pazarında kârları en üst düzeye çıkararak kitlesel pazarlamayı çok daha kolay hale getirir.
Gerçek sütün toksinsiz otlaklarda otlatılmasına izin verilen gerçek keçi veya ineklerden gelir. Çiğ organik sütün harika tadına ilaveten, değerli, hayat boyu veren bir besindir. Ancak sütü pastörize etmek (“pişirmek”) için kullanılan aşırı sıcaklıklar aslında ömrünü uzatabilir.

Pastörizasyon, çiğ inek sütünün hemen hemen tüm besin değerlerini yok eder. Herkesin bugün içtiği süt bütün bir yemekten uzaktır ve araştırmamda insan tüketimi için uygun değildir.

Pastörizasyon aynı zamanda çiğ sütte bulunan faydalı bakterileri yok eder [1]. Çiğ sütte doğal enzimleri öldürür ve kalsiyumun kimyasal yapısını yok eder. Kalsiyum, çocukların büyümesi ve sağlığı için hayati önem taşır. Pastörizasyon alerjiden kalp hastalığına kadar kansere kadar her şeyde rol oynar. Gerçekten, pastörize edildikten sonra ortaya çıkan ürün çiğ değildir ve yaşamak yerine, “öldürüldü ve öldü” şeklindedir.

: Neden sürekli kötüleniyor?

Çiğ süt ile ilgili yaygara, Salmonella gibi hastalıklara neden olabilecek organizmalar olan patojenlerle ilgilidir. Çiğ sütlerin patojenleri taşımasına bakılmaksızın süt üretim yöntemine, hayvanların beslenme şekillerine ve üretim sırasında sütü temiz tutmak için gereken bakıma tamamen bağlıdır.

Bugünkü pastörize süt, sentetik hormonlar ve antibiyotikler yüklü kafeslerle doldurulmuş ineklerden geliyor. Homojenizasyon, kremayı tüketiciden ayırmak ve gizlemek için çiğ süt doğal tereyağını imha eder. Avrupa çalışmaları, bunun tehlikeli olduğunu ve kalp hastalığına neden olabileceğini gösteriyor [2]. Elbette FDA, buna itiraz ediyor. Homojen süt hiç doğal değil!

20’li yıllarda Amerikalılar, çiğ, temiz, çim beslenmiş süt ve peynirler alabilirler – ve o zaman süt kaynaklı hastalıklar nadirdi. Bugün organik ve çiğ sütün tedarikçilerinin “İnsan tüketimine uygun değil” sözcüklerini göstermesi gerekmekte midir? Bu doğru!

Sağlığın kolonda başladığına kesinlikle inanıyorum. Çiğ süt, en saf biçiminde süt şekeri “laktoz” içerir ve laktoz sindirim ve eliminasyona yardımcı olur. Ve organik, çiğ süt, onu kullanışlı bir formda olan tek besindir! Ben şahsen hayvancılıkla uğraşan bir süt içicisiyim, fakat eğer yapsaydım, yalnızca çiğ içirdim.
Çiğ Süt ve Ham Sütün Beslenme Faydaları

İşte sadece ham, organik sütün besin yararlarının örneklemesi

Organik, çiğ süt, mineraller, protein ve vitaminler ile dolu tam bir besindir. Çiğ süt, kalsiyum ve fosfortan eser elementlerine kadar değişen inanılmaz bir mineral seçkisi içerir. Pastörizasyon onları parçalayıp yeniden sağlanmalıdır.
Çiğ süt, standart amino asitlerin 20’sine sahiptir. [3]
Çiğ sütün içindeki proteinlerin% 80’ine kadar sindirimi kolaydır – bazıları kompleks antikorlardır. [4]
Çiğ süt, dişlerin, kemiklerin vb. Yararları için efsanevi olan kalsiyuma bol miktarda sahiptir. [5]
Ayrıca bir dizi sağlık faydalanıcı işlevleri olan enzimler ile yüklenir. [6]
Çiğ süt, hastalık destekleyen organizmalara karşı sindirime ve korumaya yardımcı olan yararlı bakterilerle canlıdır. [7]
Çiğ Sütüne Tarihi Bir Bakış

İnsanlar pastörizasyon işlemi başlamadan çok önce çiğ süt içti. Çiğ sütun tarihine ve bu sütun bizimkinden önceki nesiller için nasıl kullanıldığına bir göz atın. [8]

Olası en erken kayıtlar, erkeğin keçi, deve, at, hatta ren geyiği dahil olmak üzere sütü yoğun olarak değer verdiğini gösteriyor! Ve kesinlikle de, pastörize edilmemiş, çiğ organik çeşitlilik vardı. Asya’daki sürüler, İncil’in “süt ve bal arzusunu” övdü bile önce sütü severdi.
Çoğu insan çim beslenen hayvanların çiğ organik sütünün 1920’lerde bir ilaç olarak kullanıldığını bilmiyor. Mayo Vakfı kalp yetmezliği, diyabet, böbrek hastalığı, kronik yorgunluk ve obezite için bir çare olarak çiğ süt diyetini kullandı. [9]

Hipokrat döneminden 2. Dünya Savaşı’ndan hemen sonraya kadar, bu mucize gıda milyonlarca insanı besler ve iyileştirir. Günümüzde Almanya’da başarılı çiğ süt terapisi birçok hastanede sağlanmaktadır. [10]
Çalışmalar, çiğ sütün, ızdırapın önlenmesinde, gribe, difteri ve pnömoniye karşı çok etkili olduğunu gösteriyor. Çiğ süt şeker yiyen çocuklarda bile diş çürümesini engeller. [11]
Ve bunu düşünmek şaşırtıcı, neredeyse her zaman, büyük sağlığı ve uzun ömürleri için en çok bilinen millet, örneğin Bulgarlar ve Ruslar, çiğ süt ve süt ürünlerinin ağır tüketicileridir, neredeyse hiç et yemediklerini söylememeliyiz!
Ham Günlük Süt Nasıl Bulunur?

Çiğ süt
Bugün organik çiğ süt ve süt ürünleri için büyük talep var. Bunun nedeni, insanların çiğ sütün hayat verici faydalarından daha fazla haberdar olmaları. Ancak, tüketicilere çiğ organik süt tedarik eden süt üreticileri, geçmişin olumsuz etkilerini bilmemekte olan yerel ve eyalet hükümetiyle giderek daha fazla çatışmaktadır.
California’da Vali Schwarzenegger California’daki tüm çiğ sütlerin pastörize edilmesini gerektiren bir yasayı imzaladı. Kaliforniya, en çiğ süt dostu ülkelerden biri olmaktan en kısıtlayıcı olanına geçecek. Ve bu üzücü. [12] Neyse ki, ülkenin dört bir yanındaki küçük organik çiftliklerin bolluğu, uzun kollarından kaynaklanan riske rağmen boynunu sopaya sokmaya ve çiğ ve peynir, tereyağı ve yoğurt gibi çiğ ürünleri satmaya razı olmaya razıdır FDA. Yerel ham kaynağını bulmak için Weston A. Price Vakfı’nın yanı sıra RealMilk.com adresini ziyaret edin. Veya sağlıklı, organik olarak beslenen bir ineğin veya keçinin “sahipliğini” paylaşabilirsiniz. Siz sadece maliyeti diğer insanlarla paylaştınız ve süt sizin olacak ve böylece içki içmek yasal olacak! İster inanın ister inanmayın, bazıları evcil hayvanlarını için iddia ederek kanunu ettirmeye zorlanır! Bu arada, Amerika’daki doğal sağlık hareketlerinin öncülerinden biri olan Dr. Paavo Airola’nın tavsiyelerine uymak en iyisidir: “Organik olarak yetiştirilen hayvanlardan garanti edilen, çiğ ve pastörize edilmemiş, yüksek kalitede bir süt elde edemiyorsanız Ve kimyasal katkılardan, ilaçlardan, deterjanlardan ve böcek ilacı ve herbisit kalıntılarından% 100 oranında arındırılmış haldeyseniz diyetinizden süt ve süt ürünlerini çıkarmanız daha iyi olur.

Keçi sütü inek sütüne göre daha mı iyi?

İşte sağlık yararlarının bir listesi
Dr Edward Group tarafından DC, NP, DACBN, DCBCN, DABFM
6 Eylül 2011’de yayınlandı, Son Güncelleme tarihi 1 Ekim 2015’dir

İnek sütü Amerika’nın en yaygın günlük içeceklerinden biri olmayı sürdürüyor olsa da, birçok Amerikalı’nın neden gaz, şişkinlik ve diğer hazımsızlık biçimlerine maruz kalmasının nedeni olabileceğini belirtmek ilginçtir.
Ortalama ineğe büyüme hormonu, antibiyotik, GDO beslemesi, aşılar verildiğinde ve zehirli koşullara maruz kaldığında, birçok insanın pastörize inek sütünü tüketmesinden olumsuz etkilenme şaşılacak bir şey değildir.

Keçi sütü, özellikle çiğ ve organik olduğunda daha sağlıklı bir alternatiftir. Keçiler, küresel süt arzının yaklaşık% 2’sini üretmekte ve keçi sütü tükenen insan popülasyonlarının çoğunun alerji ve sindirim şikayetlerinin daha düşük bir insidansını gösterdikleri ilginçtir.

Keçi Sütünün Faydaları
Keçi sütü, düzenli inek sütünü içmenin olumsuz yan etkilerinin çok azı ile çok çeşitli sağlık yararları sunar.

1. İnflamasyona tepki

Bazı araştırmalar keçi sütünün başlıca yararlarından birinin iltihaba faydalı olabileceği görüşündedir. Bağırsak iltihabı olan insanlar için yerine keçi sütü içmenin daha kolay olmasının bir başka nedeni.
2. Çevre Dostu

Keçiler ineklerden çok daha az alan ve yiyecek isterler. Tipik olarak, aynı ineğin üzerinde iki inek gibi altı keçi daha rahatlıkla yükseltebilirsiniz.

3. Metabolik ajan

USDA ve Prairie View A & M Üniversitesinde yapılan araştırmalar, keçi sütünü demir ve bakır metabolize etme yeteneğine, özellikle de sindirim ve emilim sınırlamaları olan kişiler arasında bağlamaktadır. Keçi sütünü içmenin yanı sıra, buna yardımcı olması için ayrıca bir sindirim enzimi takviyesi alabilirsin.

4. Biyo-erişilebilirlik

Keçi sütünün bir diğer temel sağlık yarası, insan sütüne inek sütünden daha yakındır olmasıdır. İnsan sütüne çok daha yakın olan bir kimyasal yapıya sahip olduğundan, insan vücudunda sindirimi ve asimile edilmesi daha kolaydır.

5. “Daha Küçük” Yağ

“Daha küçük” yağ? Bu daha az yağ olduğu anlamına mı geliyor? Mutlaka değil, bu keçi sütünün yağ moleküllerinin büyüklüğünün inek sütününkinden çok daha küçük olduğu anlamına geliyor. Bu, keçi sütünü sindirmeyi kolaylaştırır.

6. Yüksek Yağ Asitleri

İnek sütü yaklaşık yüzde on yedi asitli yağ asidine sahipken, keçi sütü ortalama yüzde otuz yağ asidi, besin bakımından daha sağlıklı hale getirir. Aslında, inek sütüne laktoza tolerans göstermeyen insanların% 50’ye kadar bir kısmı keçi sütünü kolaylıkla özdeşleştirebildiklerini, özellikle de çiğ olduğunda bulurlar.

7. Kalsiyum bakımından zengin

Çoğu kişi, kalsiyum alımı ve kemik kaybının önlenmesi için inek sütünü içmek zorunda kaldıklarından endişe ediyor. Keçi sütü ayrıca yüksek miktarda kalsiyum, amino asit triptofan ve inek sütünden daha az yan etkiye sahiptir. Sadece kalsiyumda bulunan gıdalardan biridir.
8. Anti-Mukoza

İnek sütünün içilmesi alerjilerin ve aşırı mukusun ortak bir nedeni iken, keçi sütü değildir. İnek sütü yüksektir, bu da mukus oluşumunu artırabilir. Ayrıca, keçi sütünün yağ globülleri, inek sütü bulunanların dokuzuncu büyüklüğündedir. Bağırsakta tahriş oluşturmaması için bir başka olası sebep de budur.

9. Ultra besleyici

Natüropatik tıpta, keçilere biyoorganik sodyum hayvanlar denir. Ayrıca canlılık, esneklik ve canlılık ile de ilişkilidirler. İnekler kararlılık ve ağırlıkla bilinen kalsiyum hayvanlarıdır. Biyoorganik sodyum, eklemlerin mobil ve kıvrımlı tutulmasında önemli bir unsurdur. Keçi sütü geleneksel olarak tıbbi kültürlerde aşırı toplayan sinir sistemini besler ve yenilerde kullanır. Keçi sütü de son derece yoğun besin maddesidir. Bir bardakta günlük ihtiyaçlarınızın yaklaşık% 35’ine sahiptir. Çok yüksek riboflavin, sadece bir bardak keçi sütü, günlük ihtiyaçlarımızın% 20,0’ini sunuyor. Bu miktarda fosfor, vitamin B12, protein ve potasyumu ekleyin. Aslında, Gandi kendisi, çiğ keçi sütü içmek suretiyle son derece uzun süre aç bıraktıktan sonra kendi sağlığını yeniden canlandırmıştır [1].

10. İnek Sütü’nden daha az toksiktir.

Çoğu inek sütü sığır büyüme hormonu ile birlikte sığır somatotropini (süt üretimini doğal olmayan bir şekilde artırmak için spesifik bir hormon) içeren bir madde ile pompalanırken, keçi nadiren bu maddelerle işleme tabi tutulur. Keçi sütü, büyük tarım saçaklarında kullanımı nedeniyle yalnızca sizin için daha besleyici değil aynı zamanda daha az toksiktir.

11. Bağışıklık Sistemini Artırabilir

Keçi sütünün eser minerali, selenyum, bağışıklık sistemini güçlü tutmak ve normal şekilde çalışmak için önemli bir mineraldir.

Neden İnek Sütü Üzerine Keçi Sütü İçeceksiniz?
Bunlar keçi sütünün sağlığa olan birçok faydasından sadece birkaçı. Vücudunuzun istediği daha fazla besin içermez, aynı zamanda inek sütünden daha az katkı maddesi de içerir. Daha sağlıklı bir seçim yapın.