Pınar Süt

Pınar Hakkında

Pınar Süt

Kurulduğu yıl olan 1973 tarihinden bu yana tüketicilerinin kaliteli tercihi olan ve gıda sektöründe liderliğini sürdüren PINAR, süt, et, su ürün gamında farklı tüketici ihtiyaçlarını karşılayan ürünlerle çok geniş ürün yelpazesine sahip bir markadır. Dünya trendlerini yakından takip eden PINAR, birçok ürün gamında liderliğini sürdürmektedir. PINAR gıda sektöründe Türkiye’yi ilklerle tanıştırmıştır.

Temelleri 1927 yılında açılan “Durmuş Yaşar Müessesesi”ne dayanan Yaşar Topluluğu bugün, 21 şirketi 24 fabrika ve tesisi, 2 vakfı ve 7500 çalışanı ile ülke ekonomisine katkı sağlamayı, paydaşlarına değer yaratmayı sürdürüyor.

Gıda, içecek ve boya başta olmak üzere turizm, temizlik kağıdı, dış ticaret ve enerji gibi sektörlerde varlığını sürdüren, sektörlerinin kurucusu ve öncüsü olan şirketleriyle büyümeye devam eden Yaşar Topluluğu, köklerinden aldığı güçle tüm paydaşlarına daha iyi bir yaşam sunmak için çalışıyor.

Yaşar Holding Gıda ve İçecek Grubu, Pınar Süt, Pınar Et, Yaşar Birleşik Pazarlama, Çamlı Yem Besicilik, Pınar Su, ve Pınar Foods şirketlerinde, 5 binden fazla çalışanı ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

Ülke ekonomisindeki giderek artan rekabet ortamı, şirketler için güçlü markalar yaratma gerekliliğini her zamankinden daha önemli kılıyor. Tüketicinin tercih ettiği marka olmak, sürdürülebilir karlılığı sağlamak ve uluslararası pazarlara açılmak marka olmanın gereklerini yerine getirmekle mümkün.

PINAR, tüketici odaklı olarak çalışmalarını yönlendirerek ve sunduğu kaliteden asla taviz vermeyerek tüketicisine sonsuz güven veriyor. Kurulduğundan bu yana tüketiciye sağlık, lezzet, yenilik kaynağı olan ürünler sunan Pınar, milyonlarca insan için nesiller boyu bir “Yaşam Pınarı” oldu. Bu yaşam pınarı, temelinde yatan üç ana unsura dayalı olarak doğdu, büyüdü, gelişti: “Sağlık, Lezzet ve Yenilik…”

PINAR, Türkiye’de sağlıklı kavramını yerleştiren ilk markadır. Artan çeşitleriyle Türkiye’nin “Yenilik”, “Sağlık”, “Lezzet” ve “Yaşam Pınarı” olmaya çalışmaktadır. PINAR , süt, et, su vb. ürünleriyle yalnız iç tüketim olarak değil; dünyanın çeşitli ülkelerinde tüketicilerce tercih edilen bir marka olarak “Bölgesel Güç” olma yolunda hızla ilerliyor. PINAR’ a duyulan güven sadece Türkiye sınırları içerisinde kalmamış Ortadoğu ülkeleri, Türki Cumhuriyetler, Almanya vb. gibi pek çok ülkeye taşmıştır.

Başarılı bir marka olmanın en önemli kriteri ilk faaliyet sonrasında girilen yeni alanlarda da marka kimliğini aynı tutarlılıkla taşıyabilmek ve çeşitlenen ürünlere markanın ortak imajını yansıtabilmektir. Bir süt ve markası olarak doğan Pınar, geçen zaman zarfında gıda sektörünün farklı alanlarında birçok ilki gerçekleştirdi. İlk sağlıklı uzun ömürlü sütü, ilk hazır mayonezi, ilk krem peyniri, ilk dondurulmuş et ürünlerini, ilk paketli hindi ürünlerini ve ilk geri dönüşsüz ambalajlı suyu Türk insanına sunan Pınar, sahip olduğu geniş ürün yelpazesinin her üyesinin Pınar imajı şemsiyesi altında olmasına dikkat etti ve toplam marka imajını büyüterek korudu.
PINAR, süt, su ve et sektöründe tüketicinin en memnun olduğu ve güvendiği marka Pınar markasıdır. Dış Ticaret Müsteşarlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve İhracatçılar Birliği tarafından kaliteli Türk ürünlerinin dünya pazarına tanıtımı ve Türk malı imajının dünyada yerleştirilmesi amacıyla geliştirilen “Turquality” projesi içinde yer alarak Türkiye’yi ve Türk ürünlerini yurtdışında temsil etmektedir.

Yaşar Topluluğu, öncülükleri, kültür ve birikimiyle 2000’li yıllarda ana faaliyet kolu olarak gördüğü gıda, içecek ve boya sektörlerine odaklanma kararı aldı. Pınar, İzmir ve Eskişehir’deki süt ve süt ürünleri fabrikaları ile Orta ve Doğu Anadolu’ya uzand

Kış Aylarında Çocuklarda Dengeli Beslenmenin Sağlanması

1- Kış aylarında beslenme alışkanlıklarınıza dikkat edin.

Protein, yağ ve karbonhidratlar bakımından dengeli bir diyet; salgın hastalıklardan korunmaya yardımcı oluyor. Bu nedenle sebze, meyve, tahıl, kuru yemiş, süt ve et ürün gruplarının gün içinde öğünlere paylaştırılması gerekiyor. Fakat bazen çocuklar bazı ürün gruplarını tüketmekte zorlanabiliyor veya öğün aralarında atıştırdıkları abur cuburlar öğün atlamalarına neden olabiliyor.

2- Çocuklarınızın sağlıklı besinleri severek tüketmesini sağlayın.

Dengeli beslenme alışkanlığı kazanamayan çocuklar özellikle okulda karbonhidrat ve trans yağ ağırlıklı gıdalara yöneliyor. Siz de bu durumlarla karşılaşıyorsanız yemekleri çocuklarınızın damak tadına uygun şekilde farklı lezzetlerle bir arada pişirebilir, eğlenceli sunumlarla beğenecekleri bir hale dönüştürebilirsiniz. Beslenme çantalarına meyve-sebze ve süt ürünleri ağırlıklı ürünlerden oluşan menüler koyarak okulda da dengeli ve sağlıklı beslenmesini sağlayabilirsiniz.