Laktozsuz Süt Ürünleri

Ürünleri

 

entoleransı

Laktozsuz Süt ve Süt Ürünlerini tüketmek  laktoz intoleransı olan kişiler için çok önem kazanan bir konudur. Laktoz intoleransı, süt içerisindeki  laktoz şekerinin düzgün sindirilemediğini ifade eder. Çoğunlukla ince bağırsağın salgıladığı laktazın yokluğu veya eksikliğinden meydana gelir. Laktaz enzimi, laktozun parçalanması  glikoz ve galaktoza bölünmesinden sorumlu bir enzimdir. Bu ayrışmadan sonra bağırsaktan süt şekeri emilimi ancak gerçekleşebiliyor.

 

Laktoz intoleransı

Laktoz intoleransı bulguları

Bu olayla karşılaşıldığında süt tüketiminden heme sonra karın bölgesi şişkin ve ağrılı , gaz, mide bulantısı gibi rahatsızlıklarla karşılaşılır. Bu tür problemler yaşamamak için en garanti yol laktozsuz süt ve katozsuz  tüketmektir.

Laktozsuz Süt Ürünleri tüketme zorunluluğu kişinin bu rahatsızlıkları ne kadar şiddetli yaşadığı ve ne kadar laktozu tolere edebildiğine göre değişir. Belirtiler süt ve sütlü ürünlerin tüketiminden sonra 2 saat içerisinde görülmeye başlanır. Çok şiddetli durumlarda tamamen laktozsuz tüketme zorunluluğu vardır.

Süt içerdiği kalsiyum, protein, yağlar, vitaminler ve mineraller açısından çok önemli,  sağlıklı olmak için her yaş döneminde yeterli miktarda süt ve süt ürünü tüketmemiz gerekmektedir.

Laktozsuz Süt ve Süt Ürünleri

Laktoz intoleransınız varsa laktozu azaltılmış veya laktozsuz süt ve süt ürünleri tüketebilirsiniz.

Laktozsuz süt ve laktozsuz süt ürünleri, süt içirisindeki laktozun eklenecek laktaz enzimi ile giderilmesi ile elde edilir. Laktaz enzimi katkı maddesi ya da koruyucu bir madde olarak görülmez. Süt  ürününün imalatı esnasında  görevini yerine getirip, son üretim aşamasında canlılığını  yitirerek süt üründe  kalmaz.

Laktozsuz süt

Laktoz Molekülü
Laktozsuz süt, Dünya genelinde ve özellikle Akdeniz ülkelerinde nüfusunun yaklaşık %70’inde görülen “laktoz duyarlılığı”ndan dolayı, süt içemeyen veya içmekten hoşlanmayanlar için üretilmiş, süt çeşididir. Laktoz duyarlılığı, süt şekeri laktoz’u sindirmeye yarayan laktaz enziminin, çocukluk çağından sonra hızla vücutta azalması sonucunda oluşur. İnce bağırsaklarda azalan laktaz enzimi, süt ve mısır ürünlerini yiyen insanlarda, sindirim güçlüğüne sebep olur.

Laktoz moleküllü

Süt şekeri anlamına gelen laktoz, latince süt anlamına gelen “lak” ve şeker anlamına gelen “oz” kelimelerinden oluşur. Bir disakkarit (çift şeker) olan laktozda iki şeker molekülü olan glikoz ve galaktoz bulunur. Formülü C12H22O11 ve molekül ağırlığı 342.3’tür.

Laktozsuz Süt Besin Değerleri

Normal sütten farkı
Üretim standartlarının izin verdiği ölçülere göre, laktozsuz sütler, normal üretilmiş bir sütte bulunması gereken laktoz şekeri dışındaki tüm besin öğelerine sahip olması gerekir. İçine belirli ölçüde eklenen laktaz enzimi sayesinde, sütte bulunan laktoz şekeri, sindirimi daha kolay olan glukoz ve galaktoza çevrilir. Enzimin etkisi zamanla ve ısı ile arttığından, oda sıcaklığında belirli sürelerde bekletilen laktozsuz sütler, normal süte göre daha “tatlımsı” algılanabilir.