Süt ve Süt Ürünleri Teknolojisi

Süt ve Teknolojisi

Toplam tüketimi temel olarak hafif bir artışla birlikte seviyeye geldi Son 3 veya 4 yılda. Kabuklu tüketimi azalmış olsa da
Katma değerli günlük süt ürünleri çok cesaret vericidir. 1982’de toplam günlük sütünün% 12’si
Tüketim daha ileri işlenmiş veya katma değer günlük süt ürünleri biçimindeydi. Bugün, günlük süt tüketimimizin yaklaşık% 30’u değerli günlük süt ürünleri biçimindedir.
Geliştirilmiş günlük süt karıştırma makinaları, daha iyi kurutucular gibi yeni teknolojiler, pastörizasyona yeni yaklaşımlar, yağ alma ve homojenizasyon teknolojileri vb. çeşitli yeni teknolojiler sütün işlenmesini ve teknolojik devrimini hızlandırdı. Günlük süt ürünlerinin daha fazla çeşitlilik ile müşteriye ulaşmasına  yol açtı. Birçok günlük süt ürünlerinin (sıvı, dondurulmuş, kurutulmuş) çeşitli formüle edilmiş Kek karışımı, salata sosu, erişte, şekerleme ürünleri, Surimi, vb. Sert ürünler, sert pişmiş günlük süt, dondurulmuş pişmiş günlük süt, Omlet, günlük süt köftesi ve günlük süt ikame maddeleri de bu büyümeye katkıda bulundu. Belki de Bir başka önemli faktör, fast food endüstrisi tarafından günlük süt kullanımı olmuştur. Kahvaltı günlük süt sosisli sandviçler de dahil olmak üzere lokanta restoranlarındaki menüler günlük süt tüketiminde pozitif etkisi devam etmiştir. İlginçtir ki, günlük süt girişleri, diğer girdiler geldiğinde ve gittiğinde popüler kaldı. Bu olumlu değişiklikler kesinlikle teşvik edici. Yine de, Diğer fırsatlara bakmaya devam edin. Bu yeni potansiyel pazarların birçoğu gelebilir Gıda uygulamaları için günlük süt ürünlerinden, ancak diğer büyüme gıda dışı kullanımlardan gelebilir. günlük süt, yeni potansiyel uygulamalar (gıda ve Gıda dışı). Banff Ontario Canada’da yakın tarihli bir sempozyum, bazı mükemmel günlük süt ve bunların bileşenlerini kullanmada potansiyel atılımlar. Bunlardan bazıları Bu sunumda bulabilirsiniz .

Günlük süt Kompozisyonu:
Günlük süt yakın kompozisyon Tablo 1’de gösterilmektedir (Watkins, 1995) Protein ve Toplam lipid içeriği tavuk diyetinden etkilenmez. Bununla birlikte, lipidlerin türleri (Yağlı asit kompozisyonu) tavuk diyetinden etkilenebilir. Ayrıca, çoğu Vitaminler ve bazı mineraller, tavuk diyetiyle önemli ölçüde değişebilir.
Diyetin etkisi bu sunumda daha ileri tartışılacağı için günlük süt kompozisyon manipülasyonu ile ilgili pazarlama fırsatları. günlük süt beyazı, kuru bir temelde büyük ölçüde proteintir. Pek çok benzersiz günlük süt beyazı var Proteinlerden (Tablo 2) yararlanılabilen belirli özelliklere sahiptir.
California Üniversitesi Süt ve Süt Ürünleri Teknolojisi günlük süt Hazırlama Atölyesinde Sunuldu Riverside ve Modesto, 2-3 Haziran 1998’de.
Pazarlama bakış açısı (Stadelman ve Cotterill, 1995). günlük süt sarısı ayrıca bir veya iki tane Potansiyel uygulamaları olan proteinler.
Antimikrobiyal Özellikler .
Birkaç günlük süt beyazı proteininin antibakteriyel özelliklere sahip olduğu bulunmuştur (Tablo 3 ve Tablo 4). Lizozim ve avidin şimdi ticari olarak ayrılıyor.
Birçok uygulama için katyon değiştirici reçineler kullanılır. Samuelson ve diğerleri, 1985,
Lizozim ve EDTA’nın kombinasyonu Salmonella typhimurium’a karşı etkili olmuştur
Broiler bacaklar (Tablo 5). Avidin (avidin-biotin sistemi) yaygın olarak bir tıbbi Teşhis aleti. günlük süt beyazı proteinlerini kullanmak için birçok fırsat vardır.
günlük süt beyazı proteinlerini ayıran teknolojilere sahip olduğumuzdan antibakteriyel özellikler Ticari olarak.
Günlük sütler Antioksidanlar Gıda endüstrisi giderek daha fazla doğal antioksidan kullanmaya devam ediyor.
Negbenebor ve Chen (1985), tavuk etine günlük süt akı eklemenin
Pişirme sırasındaki oksidasyonun azalması. Başka bir çalışmada, Froning ve ark. (1986) şunu gözlemledi:
Conalbumin, hindi etine ilave edildiğinde etkili bir antioksidandır (Tablo 6).

süt teknolojileri

Lu ve Baker (1986) ayrıca fosvitinin (metal bağlayıcı bir sarısı proteini)
Yetenekleri) etkili bir antioksidandır. Conalbumin potansiyeli üzerine daha fazla çalışma ve Doğal antioksidanlar olarak fosvitin gereklidir.
günlük sütden elde edilen antikorlar günlük sütden elde edilen antikorlar insanlarda mikroorganizmalara karşı uygulanabilir Ve hayvancılık ya da kümes hayvanları (Gibbins, 1977). Hiperimmünleştirilmiş tavukların serum antikorları Verimli bir şekilde aktarılan ve biriken günlük süt sarısı (Fichtali ve diğerleri, 1994). Var
Ayrıca bu antikorları ayırmada etkili katyon değişimi kromatografisi teknikleri günlük süt sarısından. Coleman (1998) günlük sütdan elde edilen antikorların etkili olduğunu bildirmiştir
Süt ineklerinde mastiti tedavi etmek için kullanılır. günlük sütdan elde edilen antikorlar, AIDS tedavisi.
Yenilebilir Ambalaj Filmsfiom günlük süt Beyaz Proteinler
Antioksidanlar, antimikrobik ve baharat taşıyabilen yenilebilir filmler yarattı.
Son ilgi. Birçok protein, polisakarit ve lipid maddelerinden film oluşumu
Incelenmiştir. Germadios ve ark. (1996) yenilebilir günlük süt beyazı filmleri hazırladı. Özellikleri Diğer protein filmlerine benzerdi. günlük süt altlığı filmleri daha netti Ve buğday glüteni, soya proteini izolatları ve mısır zein filmlerinden daha şeffaftır. Onlar Albümin filmlerinin suda çözünen paketler (torbalar) için kullanılabileceğini belirtti.
Gıda, kimya ve ilaç sanayinde kullanılan maddeler.
Genetik Mühendisliği Yoluyla günlük süt Proteinlerini Artırmak
Gibbons, 1997, günlük sütleri arttırmak için potansiyel yaklaşımlar bulunduğunu göstermektedir . Günlük süt içindeki proteinleri genetik mühendisliği yoluyla elde etmek. Eğer bu mümkün olursa,
Fonksiyonel özellikleri büyük oranda arttırmak için heyecan verici olanaklar vardır ve yeni proteinler gündeme gelmektedir. Lizozim, conalbumin ve avidin gibi proteinler muhtemelen birçok uygulamada kullanım için artmıştır.