Pastörize Sütün Faydaları

Pastörize Sütün Faydaları

Sütün  ile bazı yapısal değişiklikler geçirerek bir takım faydalarını kaybettiği doğrudur. Pastorize ve uzun ömürlü sütler maksimum hijyen sağlamak ve bütün mikroplardan arındırılmak için yüksek sıcaklıklarda işlemlere tabii tutulurlar. Bu nedenle içerisindeki çoğu canlı bakteriyi ve organizmayı kaybederler. Hattı bazı protein ve mineraller dahi özelliklerini yitirirler.

Ancak bu pastörize sütün faydaları yoktur anlamına gelmez. Sütün içerisindeki birçok besleyici madde kalır ve yine de faydalı bir içecektir. Sadece çiğ ile kıyaslandığında lezzet ve besleyicilik olarak yetersizdir. Pastörize sütü açtıktan sonra buzdolabında 2 gün içerisinde tüketmeniz gerekir, uht sütü ise açmadığınız sürece 4 ay boyunca bile muhafaza edebilirsiniz.

Süt ve süt ürünleri üreten fabrikalarda işlenmiş içme sütleri, süzülme, yabancı maddelerden temizlenme, istenmeyen kokuların alınması (deoderizasyon), standardizasyon ve homojenizasyon işlemleri uygulanarak ağırlıklı olarak fiziksek olarak temizlenirler.

Pastörize sütün avantajı , kaynama derecesinin biraz altında yaklaşık 60-65 derecede , belli bir sıcaklıkta, sütün doğal özelliklerini fazla değişiklikler meydana getirmeden, hastalık bulaştıracak etkilerden arındırarak tamamen, diğer etmenlerden de çoğunlukla temizlenmiş bir içme sütü olmasıdır. Serin veya soğuk ortamda saklanmak kaydıyla dayanma süreleri beş günü bulabilir.

Pastörize içme sütlerini tüketirken şunlara dikkat edilmelidir:

Pastörize sütler, tüketilene kadar mutlaka buzdolabında muhafaza edilmelidir.
Uzun ömürlü sütler, ambalajları açıldıktan sonra tüketim zamanına kadar mutlak suetle buzdolabında veya soğuk ortamlarda saklanmalıdır.
Pastörize edilmiş ve işlenmiş içme sütleri, ambalajlarından dökülerek, başka kaplara boşaltılıp muhafaza edilmemelidir. Bu işlemler orjinal ambalajında olduğu gibi koruma sağlamayacak ve dayanıklılığını azaltacaktır.
Pastörize sütler ve işlenmiş sütleri satın almadan önce, rafta üretim ve son kullanma tarihlerini kontrolünü dikkatle yapmak gereklidir. Zamanı geçmiş, son kullanım tarihi dolmuş ürünler satın alınıp, tüketilmemelidir.