Açık Süt Satışı Yasak Mı ?

 Açık Süt Satışı Yasak Mı ?

Açık süt satışı yasak olarak açıklanmasına rağmen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, açıklaması şu şekildedir “Vatandaşlarımızın doğrudan  sağlıklı çiğ süte erişmeleri ve tüketmeleri için, çiğ sütün doğrudan arzına dair tebliği hazırlamış bulunuyoruz. Buna göre çiğ süt ancak ari süt çiftliklerinden ve süt işletmelerinden satılabilecek .

Bu açık çiğ süt satışı hakkında kanunen sıkı kurallar getirdiğinin ifadesidir. Çiğ süt satışı ,  tüketiciye teslimatı süt sağımından başlayarak 24 saat içinde yapılmak şartıyla, yapılabilecek. Süt üreticisi  açık sattığı süte soğutma haricinde bir  işlem yapamayacak.

Açık süt yani günlük taze çiğ sütün doğrudan tüketiciye satışına ilişkin kurallar yayınlanan yeni  tebliğ ile kanuna bağlandı.  Bu tebliğe göre süt üreticisi çiftlikler süt  üretimindeki her aşamayı günlük olarak kaydedecek yaptığı işlemleri günlük kayıt altında tutacak ve çiğ sütü tek kullanımlık ambalajların içinde  pazara sunabilecek. Bu ambalajlar, plastik şişe, naylon torba, cam şişe, kova ve benzeri ucuz maliyetli kaplar olabilir. Eğer müşteri kendi kabını getirebiliyor ise süt satıcısı teslimatı müşterinin kabını doldurarak da yapabilecek. Yani çiğ günlük süt dökme olarak da satılabilecek.

Ambalajın üzerinde yazması gereken bazı zorunlu ibareler var. Örneğin sütün sağım tarihi, son tüketim tarihi gibi tarihler günlük olarak yazılacak. Sütü üreten işletmenin kayıt numarası, adresi, gibi bilgiler de ambalajın üzerinde olması gereken bilgiler.