Paket Süt

Paket

işlem görmüş sütün ambalajlanmış haline verilen isimdir. Süt paketlenirken lezzetin bozulmaması ve soğuk zincirin muhafaza edilmesi çok önem arz etmektedir. Bazı süt paketleme işlemlerinde ısıya duyarlı özel paketlerin içerisine -40 derecede dondurulan buz aküleri koyularae nakliyesi için kullanılır, süt en taze haliyle kargo ile adreslere gönderilir. Teslimat anına kadar soğukluğunu muhafaza eder ve buzdolabından çıkmış gibi soğuk bir halde her türlü teslimat noktasına gönderilir.

süt amblaj
paket süt günlük ambalaj

Süt ayrıca sızıntı yapma ihtimallerine karşı sızdırmaz poşetler ile de ambalaj yapılabilir. Standart paket süt elde etmek için “Taze” sütler modern çiftliklerden toplanır. Üretim teknolojisine bağlı olarak çeşitli filtrelerden geçirilir. En başlıca filtreleme seramik filtrelerdir mikrofiltrasyon işlemi fiziksek olarak sütün tam temizlenmesini sağlar.
72⁰C’ ye ısıtılarak 15 saniye bekletilir ve pastörize süt elde edilir.
Otomatik dolum sistemi ile hava almadan ışık ve hava geçirmeyen ambalajlara dolum yapılır.
Türk Gıda Kodeksi gereği paket süt içerisinde kullanılan tüm maddeler, katkı maddesi olarak süt paketi üzerinde belirtilmelidir. Hiçbir katkı maddesi içermiyor olsa bile protein, yağ, kuru madde oranı gibi bilgileri ambalaj etiketinde yazmalıdır.

“Paket Süt” için 1 yorum

  1. Pastörize süt uygulanan uygun sıcaklık ile pastörizasyon işlemi ile patojen mikroorganizmalardan, UHT (Ultra High Temperature) işlemine tabi tutulmuş süt ise pastörize süte göre daha yüksek sıcaklıkta uygulanan sterilizasyon işlemi ile içerisindeki tüm mikroorganizmalardan arındırılmış süttür.
    Camdan yapılmış şişelerdeki günlük süt’ün raf ömrü 5 gün, karton ambalajdaki günlük süt’ ün raf ömrü 10 gündür.

Yorumlar kapatıldı.