Kutu Süt

  Kutu Süt

karton kutu içinde ambalajlı süt
kutu süt

Halk arasında kutu süt olarak bilinen işlenmiş sütler aslında Ultra Yüksek Isı veya Ultra Isıl İşlem görmüş, çiğ günlük sütün 135°C’nin (275°F) üzerine ısıtarak sterilize olmasıyla elde edilir.
Dünya çapındaki geniş UHT süt pazarında en önemli konu gıda güvenliğidir. Bütün UHT işlemi steril olmalı en küçük dahi olsa   hata yapılmamalıdır. Bugün tüketiciler daha önce hiç olmadığı kadar güvenlik bilincine sahiptir, bu nedenle kendi ham maddelerimiz, üretim ekipmanlarınız ve rutinlerinizin en yüksek güvenlik standartlarına ulaşacağını bilmeniz önemlidir.

UHT sade sütün yanı sıra, bu kategori belirli müşteri segmentleri için formüle edilmiş ürünler, yeniden birleştirilmiş süt, laktozu azaltılmış süt ve ilave vitaminli yağsız sütü içerir. Hangi kategoride faaliyet gösterirseniz gösterin, sizi destekleyecek uzmanlığa ve ekipmanlara sahibiz.

möö süt kutu süt değildir.
kutu süt ambalajı

Aseptik teknolojinin mucitleri olarak, sistemlerimiz uzun yıllar boyunca
geliştirilmiş ve pazardaki en güvenilir sistemler oldukları kanıtlanmıştır. Ekipmanın kendisinin tasarımından başlayarak en yüksek seviyede hijyenik tasarım sunuyoruz. Makinelerimiz yalnızca dünya çapında destek sunan büyük, güvenilir tedarikçilerden alınan bileşenler kullanılarak üretilir. Kut süt işleme sistemi otomatik temizlik sistemlerimiz faaliyete alındıktan sonra manuel ekipman temizliğiyle ilişkili riskleri en aza indirir.

Kutu süt çözümlerinde hem toplu hem de birinci sınıf ürünlere yönelik son derece ekonomik üretim çözümleri sağlayan Tetra Pak aynı zamanda üreticilerinin işletme maliyetlerini azaltmasına da yardımcı olur. Ayrıca, çevre mevzuatı daha sıkı hale geldikçe, maliyet ve etki azaltmanın el ele ilerlediğini bilmek iyidir.

kutu ambalajlı süt
kutuda süt

UHT süt; çok özel ve oldukça pahalı teknolojik koşullarda sterilize edilerek (100°C üzerinde uygulanan işlemler) mikropsuz şartlar altında steril ambalaj malzemesiyle (kutu süt) paketlenerek elde edilmiş süt çeşididir.

UHT yöntemiyle elde edilen süt, özel düzeneklerde 135-150 °C’de kısa sürede (2-6 saniye), plakalı/borulu değişik sistemlerle süte endirekt(dolaylı) buhar ya da nadir olarak buhar üzerine süt püskürtülmek suretiyle direkt ısıtılarak elde edilen içme sütü olup, homojenize edilmiş, her türlü patojen(zarar veren) mikroorganizmadan arındırılmış, genellikle oda sıcaklığında açılmadığı veya ambalajı zarar görmediği koşullarda dört ay süresince bozulmaya karşı dayanıklılık gösteren normal tat ve kıvamda ve besin değeri oldukça iyi korunmuş süttür.

Ülkemizde, yaygın biçimde kullanılan süte uygulanmakta olan yöntemlerden birisi olan UHT yönteminde genellikle 2-6 saniye süre ile 135-145°C’lik ısı uygulanarak bakteri sayısında % 100 oranında azalma olduğu bilinmektedir.

Sağlıklı, kaliteli, güvenilir kutu içindeki içme sütü üretmek için ilk koşul, temiz çevrede, iyi beslenmiş, sağlığı eksiksiz  sütineklerini yüksek besin değerli kaliteli çiğ sütü elde etmektir. Kutu UHT sütlerin üretiminde genellikler  inek çiğ sütü kullanılır. Çünkü ancak besin değerleri yüksek , çok az miktarda bakteriler var olan inek sütleri UHT ısıl işlemine tabi tutularak kutu süt olarak piyasaya sürülürler.