Günlük Süt Kaynatılır mı ?

Süt Kaynatılır mı ?

kaynatıldığı zaman içindeki  besleyici maddelerin değeri çok  düşer. Tadında da lezzet eksilir.  en fazla 50-60 derecelere kadar ısıtılarak tüketilmelidir.  Bu durumda açık sütün tazeliği ve temizliği çok büyük önem kazanmaktadır. Eğer pis ve mikroplu bir süt kullanıyor iseniz veya süt uzun süre bekleyip içindeki bakteriler çok arttıysa sağlınız tehlikede demektir. Çünkü bu sıcaklık çoğu bakteri ve mikrop için öldürücü bir sıcaklık değildir.

Eğer günlük sütünüzün kaynağına dair şüpheleriniz var ise, özellikle sütü, teknolojisi düşük ekipmanlarla sağım yapan, açık sütü zamanında veya yeterince soğutmayan işletmelerden satın aldıysanız, en az 100 dereceye kadar kaynatıp 15 dk. bekleyip tam olarak pastorize olmasını sağlayınız.

Günlük sütü kaynatmak, süt çiftliğinden gelen süt eve girer girmez yapılacak ilk iştir. Sakın ola, sütü kapalı bir kap içerisinde bir köşede unutup, uzun süre sonra kaynatmaya kalkışmayın. Oda sıcaklığında sütün beklediği her saniye, içerisindeki bakterilerin binlerce kat artması demek olduğunu unutmayın. Yoğurdun oluşumu aklınızda olsun. Saatler içerisinde süt ne hale geliyor.. Bu kontrollü bir değişim, çoğalan bakteriler bizim istediğimiz ve sağlığımıza faydalı bakteriler.. Ya istemediğimiz, sağlığımıza zararlı bakteriler ? Sizce onlar daha mı yavaş çoğalıyorlar ?

Bu nedenle taze çiğ sütün kaynağı çok çok önemlidir. Günlük sütü kaynatmak zorunda kalmadan, sağlık ve lezzet miktarlarından taviz vermeden içebileceğiniz sütler sadece yeterli  yüksek teknolojiye sahip  ari süt işletmelerinden tedarik edilebilir.

Son Kullanılan Kelimeler