Enka Süt

Enka Süt

 

Enka süt organik tavuktan, yumurtaya bakliyattan makarnaya kadar geniş bir ürün gamı bulunan marketlerin süt ürünleri reyonuna girmek üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Süt ürünleri pazarına girmeleriyle ilgili son derece stratejik bir adım olduğunu, süt ürünleri ile ihracat planlarının da olduğu tahmin edilmektedir.

Enka süt, tereyağı, , yoğurt ve ayranla sağlıklı gıda kadar lezzetli gıda konusunda da fark yaratacak bir ürün çeşitliliği sunuyor. Sağımı yapılacak hayvanın doğal ve özenli beslenmesi kadar yetiştiği toprağın ve yaşadığı meranın da temiz ve doğal olması gerekiyor. Burada üreticiler kadar hassas olan bir diğer kanal ise zincir marketlerdir..

enkasüt
enka süt ve süt ürünleri

KÜLTÜRLÜ BEYAZ PEYNİR

Uzman veteriner hekimler kontrolünde süt çiftliklerden el değmeden sağılan ve yine uzmanlar kontrolünde tüm kalite analizlerinden geçen doğal sütler pastörizasyon işlemine tabi tutularak Enka Taze Beyaz Peynir ürünlerine dönüşür. Geleneksel damak tadı ile her yaş grubunun tüketebileceği Enka Taze Beyaz Peynir kendine has renk, tat, koku ve aromada, homojen ve düzgün görünümlü, lekesiz, küp veya dikdörtgen prizma kalıplar şeklinde sunulur. Enka Taze Beyaz Peynir; sağlığa zararlı olmayan, hiç kullanılmamış, temiz, passız, peynir kalitesini bozmayacak, hiçbir suretle sızıntı yapmayacak şekilde kapatılmış tenekelere ve plastik kaplara ambalajlanır. Peynir kalıplarının aralarına ara naylonu yerleştirilir. Her sırada bir kalıp çekme bandına sarılır. Özelliklerinin bozulmayacağı, yabancı koku yayan maddelerin bulunmadığı maks. 10 °C sıcaklıkta ambalajı açılmadan muhafaza edilebilir.

TEREYAĞI

Türk sofrasının vazgeçilmez lezzeti olan tereyağı, mutfakta en çok tüketilen ürünlerin başında gelmesini, doğallığına ve mükemmel lezzetine borçludur. Enka geleneksel tereyağı hem yemeklerinize, hem de kahvaltılarınıza yeri doldurulamaz bir tat katar.

Üretiminde dünya teknolojisini kullanan Enka Süt,

bütün mamullerini yüksek hijyenik altyapıya sahip olan tesislerinde, H.A.C.C.P normlarına uygun olarak oluşturduğu temizlik ve dezenfeksiyon kuralları çerçevesinde çalışarak, sağlıklı ortamlarda el değmeden üretmekte ve üretimin her kritik noktasını olası tehlikelerin önlenmesi için kontrol altında tutmaktadır. Bugün hijyen kontrolü için fabrika içinde 250 ayrı noktadan numune alınarak mikrobiyolojik analizleri yapılmaktadır. Ürünler piyasaya sunulmadan önce bu ürünlerden birer numune alınarak hem mikrobiyolojik hem de kimyasal analizleri yapılıp son kontrolleri yapılarak piyasaya sevk edilmektedir. Ürün ambalajlarının da yine analizleri yapılarak yeterli kaliteye sahip olanları kullanılmaktadır.

Doğallık ilkesinden asla taviz verilmeyen Enka Süt ürünlerinde, gıda mühendisi ve süt teknologları tarafından süt alımdan başlayarak üretimin her aşaması denetlenmekte ve hiçbir katkı maddesi kullanılmamaktadır. Dolayısıyla Türk insanının özellikle aradığı taze, temiz ve kaliteli ürünleri, doğal lezzetiyle sunmaktadır.
Toplanan sütler, 24 SAAT İÇERİSİNDE ÜRÜNLERE DÖNÜŞTÜRÜLMEKTEDİR.
Taze sütün doğasında bulunan vitamin ve mineraller uluslararası normlarda yapılan pastörizasyon işlemi ile korunur ve yüksek teknolojiye sahip üretim tesislerinde mamul madde haline getirilmek üzere işlenir. Bu bilinçle, yeterli ve dengeli beslenme için her yaşta tüketilmesi gereken süt ve süt mamulleri, Enka Süt’te tüm besin değerleri korunmuş olarak üretilir.

Üretiminde dünya teknolojisini kullanan Enka Süt, bütün mamullerini yüksek hijyenik altyapıya sahip olan tesislerinde HACCP normlarına uygun olarak oluşturduğu temizlik ve dezenfeksiyon kuralları çerçevesinde çalışarak, sağlıklı ortamlarda el değmeden üretmekte ve üretimin her kritik noktasını olası tehlikelerin önlenmesi için kontrol altında tutmaktadır. İşletme bünyesinde kurulmuş olan gelişmiş teknolojik imkânlara sahip Çiğ Süt, Kimyasal ve Mikrobiyolojik Analiz Laboratuvarlarında Süt ve Süt Mamulleri ile ilgili mevzuatlara uygun ve tüketicinin beğenisini kazanacak nitelikte sağlıklı, kaliteli ve standart ürün elde edilebilmesi için yine alımından ürünlerin piyasaya arzına kadar geçen tüm aşamalarda gerekli analizleri büyük bir titizlikle yapmaktadır.

Dünya teknolojisi ile H.A.C.C.P. NORMLARINDA EL DEĞMEDEN ÜRETİM YAPILMAKTADIR.

Ayrıca, her geçen gün gelişen süt sektöründeki değişiklikleri yakından takip edebilmek ve yeni ürün üretebilme çalışmalarına yön verebilmek için gelişmiş bir AR-GE departmanı oluşturulmuştur. Yüksek üretim kapasitesine sahip olması açısından Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarından birisi olan Enka Süt, ülke ekonomisine katkısını artırmak amacıyla üniversiteler ve diğer özel kuruluşlar ile sıkı işbirliği içerisinde olup görüş ve bilgi alışverişinde bulunmakta ve ayrıca bu vasıta ile personeline sürekli olarak gelişen teknoloji ve hijyen konularında eğitimler vermektedir.
YAYGIN DAĞITIM AĞI

Enka Süt’ün üretilen tüm ürünleri yaygın dağıtım ağı sayesinde ülkemizin dört bir tarafına uzman ellerle taşınmaktadır. Tüketicisine kaliteli, sağlıklı ve lezzetli ürünler sunmayı kendisine temel hedef edinmiş olan Enka Süt yurt içinde ülkemizin 25 ayrı iline ürünlerini ulaştırmakta olup, Türkiye genelinde pazarlama faaliyetlerine devam etmektedir. Bünyesine yeni ekleyeceği bayileri ile memleketimizin en ücra satış noktalarına ürünlerini ulaştırmayı hedef edinmiş bulunmaktadır.
Yurt dışında ise başta körfez ve uzak doğu ülkeleri olmak üzere pek çok ülkenin tercih ettiği marka olmuştur. Günlük 2000 ton hammadde işleme kapasitesi ile ülke ekonomisine yaptığı katkının haklı gururunu yaşamaktadır. Bu bağlamda süt türevli toz gruplarında Pazar lideri olarak Türkiye ihracatının %70 ini karşılamaktadır.
ENKA TIR WEB

Doğallığından ödün vermeyen Enka Süt,UHT sütlerini yüksek kaliteli yağlı inek sütünün UHT yöntemiyle işlenmesi ve aseptik şartlarda paketlenmesiyle üretmektedir. Uzun ömürlü sütlerin üretiminde kullanılan UHT (Ultra High Temperature/Çok Yüksek Sıcaklık) yöntemi (sütteki tüm mikroorganizmaları öldürür ve sütün besin değerine zarar vermez), sütün 135-150 °C arasında değişebilen yüksek sıcaklıklarda çok kısa bir süre (2-4 saniye) tutulmasıyla gerçekleştirilir. UHT sütler, tüketici tarafından sterilize, kutu yada uzun ömürlü süt olarak tanımlanırlar. Başka hiçbir işlem yapılmadan aseptik şartlarda karton kutulara el değmeden doldurulur. Kendine has tat, koku ve aromada, kendine has beyaz renkte ve homojen yapıda olup hiçbir koruyucu madde, renklendirici madde ve diğer katkı maddeleri içermez. Kutusu açılmamak şartıyla oda sıcaklığında son tüketim tarihine kadar tazeliğini korur, Homojenize edildiğinden yağı üzerinde birikmez, kaynatmaya gerek yoktur.