En Doğal Süt Markası

En Markası

En kaliteli doğal süt markasını belirlemek için hangi kriterleri ele almak gerektiğini “organik ürünler yönetmelikleri” söylemektedir. Ancak organik ile doğal üretim arasında çok ciddi kavram ve anlam farklılıkları vardır.

Organik bir üretim doğal ortamda doğal şekliyle olmayabilir. Son derece kontrol edilebilir, sürekli ve sürümlü üretime uygun mekanizmalar ile belirli kurallar çerçevesinde organik süt üretimi yapılabilir. İnsan yapısı ahırlar, teknoloji ürünü sağım haneler, güç göstegesi büyük makinalar, yem hazırlama düzenekleri vs… organik süt üretiminde kullanılabilir.

Doğal Süt denildiğinde başka bir anlam çıkartılmalıdır. İneklerin tamamen doğal ortamda, hiç insan yüzü görmeden, insan yapımı yem yemeden yetiştiği, tamamen doğal yetişmiş otlarla beslendiği ortamlar akla gelmeli. Bu tür ortamlarda da ticari süt elde etmenin mümkün bir yolu yoktur. Çünkü sonuçta süt, ineklerin yavruları için hazırladıkları bir sıvıdır ve tamamen doğal ortamda bu sütü zaten buzağlar içecektir. Çiftliğimden süt laflarına inanıp ormandan geldiğini sanmayın.

Yani en doğal süt markası ifadesini doğala en yakın süt şeklinde değiştirmek gerekir. Bu da marka ile değil ortam ile olur. Yani dünyanın en doğal sütünü bir marka alıp size en zararlı katkılarla dolu bir sıvı halinde sunabilir.

Doğala fazla takılmayın… Hijyenik olsun, kuru maddesi ve yağ oranı yüksek olsun, ve size yakın olsun. En kısa mesafe en taze ve lezzetli süt demektir.