Yoğurt Yapmayı Öğreniyoruz

Günlük Çiftlik Sütünden  Yapmayı Öğreniyoruz.
Çiftlik sütü ile yapımı başlangıçta zor gelebilir ama alışkanlık elde edince emin olan çok keyifli ve sağlıklı bir uğraştır.
Süpermarket koridorunda dolaşmak ve arabanıza hazır  yoğurt kutularından birkaç tane atmak elbetteki en kolay ve hazır yöntem. Ama kendi mutfağınızda yoğurt yapmaya muvaffak oldunuz mu şimdiye kadar almadığınız bir haz duygusu ile devam edeceksiniz.İyi huylu bakterilerle yapılan sindirim sisteminizi rahatlatır, sindirime iyi gelir, bağışıklığı geliştirir ve gıda alerjilerini azaltır. Evde kendiniz yoğurt yapmak için ağağıdaki basamakları öğrenmeniz gerekir, bunun için şu adımları takip edin.

Gerekli Olanlar.
1 kap (946 mL) süt (her neyse ancak “ultra yüksek pastörize” veya “UHP” veya “UHT” kullanmaz iseniz en hayırlısı olur. Pastörize veya UHT sütler süt paketleri mühürlenmeden önce süt zaten bu sıcaklığa kadar ısıtıldığından birinci kaynatma işlemini atlayabilirsiniz. Sadece mayalanma sıcaklığına kadar ısıtmamız yeterli olacaktır. Eğer güvenlidiğiniz hijenik sağlıklı hayvanlardan gelen bir taze günlük sütünüz varsa bakteri ve enzimlerinin hepsini öldürmeden, uzun süre kaynatmadan bu işi halledebilirsiniz. İşte kaliteli güvenilir günlük taze sütün anlamı burada ortaya çıkıyor.
1/4 – 1/2 fincan yağsız kuru süt (isteğe bağlı)
Bakterileri beslemek için 1 çorba kaşığı şeker
Bir tutam tuzu (isteğe bağlı)
2 yemek kaşığı halihazırdaki mayalık  yoğurt ile canlı kültürler (veya bunun yerine dondurularak kurutulmuş bakteri kullanabilirsiniz)
Başlıyoruz.
Süt ve Mayaların Karıştırılması
Köy Yoğurdu ile Adım 1
Sütü 185ºF’ye (85ºC) ısıtın. Birbirlerine sığan iki büyük tencere kullanarak, çift kazan oluşturun. Bu, sütünüzün yanmasını önleyecek ve zaman zaman karıştırmanız gerekecek. Bunu yapamazsanız ve sütü doğrudan ısıtmanız gerekiyorsa, sürekli süzdüğünüzden ve sürekli karıştırdığınızdan emin olun. Bir termometreye sahip değilseniz, 85ºC derece sızcaklık (185ºF) sütün köpürmeye başladığı sıcaklıktır. Özellikle yoğurdu sürekli evde yapmayı , kendiniz devamlı olarak hazırlamayı planlıyorsanız, 100 – 212ºF aralığında çalışan bir termometre elde etmeniz öenmle önerilir.
Tam süt, yüzde 2, yüzde 1, yağsız, pastörize, homojenize edilmiş, organik, çiğ, seyreltilmiş buharlaştırılmış, kuru toz, inek, keçi, soya fasulyesi ve daha fazlasını içeren her türlü sütü kullanabilirsiniz. UHP veya ultra yüksek pastörize süt, bakterilerin süt üretmek için ihtiyaç duyduğu proteinlerin bir kısmını yoğurtta parçalayan daha yüksek bir sıcaklığa işlenir. Bu nedenle UHP sütlerden yoğurt yapma çalışmaları çoğu zaman hüsran ile sonuçlanabilir.
Yoğurt Yapımı başlıklı resim
Çiftlik Sütünüzü 110ºF’ye (43ºC) soğutun. Bunu yapmanın en iyi yolu soğuk su banyosuyla ilgilidir. Bu, sıcaklığı çabucak ve eşit bir şekilde düşürecek ve sadece ara sıra karıştırılacaktır. Oda sıcaklığında veya buzdolabında soğuyorsa, daha sık karıştırmanız gerekir. Süt, 120ºF (49ºC) altına gelene kadar ilerlemeyin ve 90ºF’ın (32ºC) altına düşmesine izin vermeyin; 110ºF (43ºC) en iyisidir.

Mayanızı ısıtın. Başlangıç, süte maya vasıtasıyla eklediğiniz bu  bakterilerdir ve bu da, daha fazla bakteri üretir – bu da yoğurt oluşturulması için gerekli olan bakterilerdir. Süt soğumasını beklerken yoğurt mayanızı yoğurt kabınıza oda sıcaklığında bekletin. Bu, yoğurt karışımı içine eklediğinizde çok soğuk olmasını önleyecektir.
Tüm yoğurt “iyi” bakterilere ihtiyaç duyar. Bunu eklemenin en kolay yolu daha önce yaptığınız mevcut bir yoğurtdan ayırdığınız bir miktarı kullanmaktır. Kendi yoğurdunuzu ilk yapışınızda, mağazadan satın alınan sade (aromalı olmayan) yoğurt kullanın. Etikette “aktif kültürler” olduğundan emin olun. Yoğurt kültürleri zaman içinde ölürler, böylelikle ekşilik tadına veya diğer katkılara sahip olmayan ekşi bir yoğurt tadını çıkarın. Başlamadan önce çeşitli sade itibari yoğurtları tadın. Farklı tadı biraz farklı bulacaksınız. Kendi starteriniz için istediğiniz birini kullanın. Farklı lezzetler, yoğurt oluşturmak için gereken iki ana bakteriden başka bakterilerden kaynaklanmaktadır.
Alternatif olarak, mevcut yoğurt kullanmak yerine, başlatıcı olarak daha güvenilir olan dondurularak kurutulmuş bakteri kültürlerini (özel mağazalarda veya çevrimiçi) kullanabilirsiniz.
Bir çimdik olarak, aromalı bir yoğurt kullanabilirsiniz, ancak sonuçta ortaya çıkan kültürlü yoğurtun tadına sade yoğurt kullanmakla aynı şey olmayacaktır.

İsterseniz yağsız, az yağlı veya tamamen kurutulmuş süt ekleyin. Bu sefer 1/2 fincan kuru süte yaklaşık 1/4 fincan ilave etmek, yoğurtun besleyici içeriğini artıracaktır. Yoğurt da daha kolay koyulaştırılacaktır. Yağsız süt kullanıyorsanız, bu özellikle yararlıdır.

Başlatıcıyı (maya) süte ekleyin. Mevcut yoğurtdan aldığınız 2 yemek kaşığı ekleyin veya dondurularak kurutulmuş bakteri ekleyin. Bir fırça ile karıştırın veya bakterileri süt boyunca eşit bir şekilde dağıtmak için bir blender (çubuk blender gibi) kullanın. Halen halat ipleri varsa, sütünüzü çok hızlı veya çok uzun süre ısıtabilirsiniz (haşlanma). Bu durumda bir çift kazan kullanın ya da en azından düzenli olarak karıştırın ve sıcaklığı bir termometre ile kontrol edin. Yüksek rakımlarda bu daha fazla sorun olabilir.
Bölüm 2
Bakterilerin İntibak veya inkübat Edilmesi
Karışımı kaplara koyun. Sütü temiz bir kutuya veya kutulara dökün. Her birini bir kapak veya plastik bir sargı ile sıkıca örtün. [3]
Eğimli haldeyken çan kavanozları da kullanabilirsiniz, ancak bunlar gerekli değildir.
Yoğurt bakterilerinin inkübe edilmesine izin verin. Mümkün olduğunca sıcaklığı 100ºF’ye (38ºC) yakın tutarken bakteri büyümesini teşvik etmek için yoğurt sıcak ve hala tutun. Karışım ne kadar uzun süre inkübe ederse, yoğurt o kadar kalın ve daha keskin olacaktır.
Kuluçka sırasında yoğurt hala duruyor. Jiggling mahvedemez, ancak i’ye çok daha uzun sürebilir.

Yedi saat sonra muhallebi benzeri bir dokuya, sevimsiz kokunuza ve muhtemelen yeşilimsi sıvıya sahip olacaksınız. Tam da ne istiyorsa. Yedi saatin üzerinde oturursanız o kadar kalınlaşırsınız ve daha katılaşacaksınız. Görüntü Yogurt Yap Adınız 83. Yoğurtunuzu kuluçka için yönteminizi uygulayın. Yoğurt kuluçka için birçok yöntem bulunmaktadır. Sıcaklığın tutarlı kalmasını sağlamak için bir termometre kullanın. Sizin için en uygun ve tutarlı olan yöntemi seçin.

En yaygın yol, bir yoğurt makinesi kullanmaktır. Bir yoğurt makinesi kullanmak için doğru yol aşağıdaki adımlarda ayrıntılı olarak verilmiştir. [4] Pilot ışığını fırınınızda kullanabilir veya fırını istenilen sıcaklığa kadar önceden ısıtabilir, kapatıp fermuarı açık bırakabilirsiniz Sıcaklığı muhafaza edin. Fırını, sıcaklığı korumak için gerektiğinde periyodik olarak çalıştırın. Bu yöntem zor. Çok ısınmadığından emin olun. Veya fırında bir tane varsa ekmek kanıtı ayarını kullanabilirsiniz. Diğer yöntemler arasında yiyecek dehidratörü, pirinç ocağın ılık ayarı, düşük ısıya ayarlanmış bir ısıtma yastığı veya en düşük ayarda ayarlanmış bir hurma tenceresi bulunmaktadır. Bunlardan güneşli bir pencere veya güneşte bir araba kullanabilirsiniz. Işık maruziyetinin sütteki beslenmeyi düşürebileceğini unutmayın. En iyisi sıcaklığın 120ºF’nin (49ºC) altında tutulması, 90ºF’nin (32ºC) altına düşmesine izin vermeyin; Kan sıcaklığı 110ºF’ye (43ºC) en uygun. [5] Ayrıca, yoğurt kapını lavaboda, büyük bir kapta veya küçük bir piknikteki soğutucuda sıcak suya yerleştirebilirsiniz.

Bir yoğurt yapıcı seçin. Bir yoğurt yapımcısı (önerilir) kullanmaya karar verirseniz, bugün mevcut çeşitli perakende yoğurt üreticileri vardır. Yoğurt üreticileri, yoğurt bakterilerinin en güvenli ve zamanında kuluçka edilmesini sağlarlar. Zamana bağlı, dirençli, ısıtılmış yoğurt üreticileri genellikle popülerdir; çünkü yoğurt üreticileri, Düşük maliyetleri. Kullanılan süt ürününde yoğurt bakteri kültürü / ürünleri kültürlerini düzgün bir şekilde inkübe etmek için gereken sıcaklık üzerinde herhangi bir kontrol olmadan tasarlandığı için daha ucuza eğilimlidirler. Ortalama ev sıcaklıkları için tasarlanmışlardır, ancak daha yüksek veya daha düşük çevre sıcaklıkları, üretilen yoğurt ürününün kalitesini ve kalitesini yükseltmek için gerekli zamanı değiştirebilir. Genellikle daha küçük fincanlarla birlikte gelirler ve günlük yoğurt tüketimini sağlamak için her hafta art arda kullanılmalıdırlar. Büyük ailelerle belirli bir miktarda yoğurt yapmak için gereken zaman yüzünden pratik olamazlar.

Yoğurt üreticilerinin düzenlediği sıcaklık, sıcaklık ayarlarını korumak için daha fazla elektronik bileşene ihtiyaç duyduklarından daha pahalıdır. Bu kategoride iki tür vardır: Bir başka türde, ortamdan bağımsız olarak muhafaza edilen (optimal) fabrika sıcaklığı ayarı vardır. Bu tipteki sıcaklık ayarını yapamazsınız. Yukarıdaki kategorilerin bazılarında bulunan özelliklerden bazılarını birleştiren yoğurt üreticileri vardır. Örneğin, bir yoğurt üreticisi, zaman göstergesi ve kesme özelliği ile fabrikada ayarlanmış bir sıcaklık sağlar. Sıcaklık ayarı popüler ev yoğurt kültür sıcaklıklarının çok üstünde olduğu için bu birim, 2 saat gibi kısa bir sürede kaliteli bir yoğurt üretme kapasitesine sahiptir. Bu, yoğurt üreticisi ile birlikte çeşitli boyutlarda sağlansa da, kullanıcının fincan boyutundaki kapları kullanmasını sağlar. Bir seferde bir galon kadar bir galon boyu konteyner veya 4 geniş ağızlı kuvart konteyneri kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, daha uzun kavanozlar ile ya daha büyük bir kapak gerekebilir ya da tedarik edilen kapak ile alt (ısıtma ve kontrol) ünitesi arasındaki boşluğu kapatmak için havlular kullanılabilir.

Yoğurt Yapma Adımı Adım 105Yoğurt yapımcısının yararlarını öğrenin. Kullanıcı, yoğurt üreticisinin sıcaklık ayarını, yoğurt yetiştiriciliğinde kullanılan bakteri türü (ler) ile ilişkili uygun sıcaklıkları korumak için ayarlayabilir. Bir kez ayarlandıktan sonra, evinizin veya mutfağınızın ne kadar sıcak veya soğuk olmasına bakılmaksızın, bu ayarı koruyacaklardır. Yoğurt üreticileri, kullanıcıya yoğurt üreticisinin kaplara ısı uyguladığı süreyi ayarlamasına izin veriyor. Bu zaman ayarı, yoğurt yapımcısını gözetimsiz bırakmanız gerektiğinde kullanışlı olabilse de, bir şeylerin yanlış gitmesi halinde (ünitenin kapanması başarısız olduğu gibi) genel alana (ev) ait olması önerilir – nadir bulunan Durumla başa çıkabilir. Soğutulmuş sütün ve marş kutusunun yoğurt yapımcısı içine yerleştirilmesi. Eşit aralıklarla yerleştirildiklerinden ve düz bir şekilde ayakta durduklarından emin olun (tersine uçmalarını veya yoğurt sızıntı yapmalarını istemezsiniz.) Yoğurt Yapma Adımı Adım 127. Isıdamak için bir kapak verin. Bu konteynırları, kutucuktaki temperlenmiş süt ürünündeki bakterilerin büyümesine ve yetişmesine olanak tanıyan bir sıcaklıkta kapları korur.

 Yoğurtun sıkılıp kalmadığını kontrol etmek için Adım 138’e bakınız. Zamanında – kullanılan bakteri suş (lar) ına, sıcaklığa ve besin avasına

Süt ürününde ilâç – süt ürünü bir yoğurt tutarlılığına kadar sağlamlaşacaktır. Bu, 2 saate kadar sürebilir ve 12 saat veya daha uzun sürebilir. Daha kısa süreler genellikle daha az tartar vücut yoğurtlarına ve daha uzun süreler bakteriyel gelişimin tamamlanmasına neden olur. Bu laktoz hoşgörüsüz insanlar için, daha uzun süre daha sindirilebilir bir yoğurt üretebilir. Make Yogurt başlıklı resim. Adım 149Konteynerleri çıkarın. Yoğurt istenilen tutarlılık ve zamana ulaştığında, kaplar yoğurt yapımcısından çıkarılır ve soğumaya bırakılır ve tüketime kadar soğumaya bırakılır. Yoğurt üreticisi ile birlikte tedarik edilen kaplar, küçük bardaklar olabilir, böylece kullanıcı yoğurtu fincanlardan dışarı doğru yiyebilir. Bir galon veya daha büyük konteynerler, bazı yoğurt üreticileri tarafından düzenli olarak büyük miktarlarda yoğurt ihtiyacı duyanlar için tutulabilirler.

Yoğurtunuz hazır olduğundan emin olun. Kapları hafifçe sallamayı deneyin – hazır olduğunda yoğurt hareket etmeyecek ve yoğurt makinesinden alıp buzdolabına koyabilirsiniz. Veya 12 saat veya daha uzun sürede daha fazla tartı almasına izin verin.

Bölüm3Düzeltici Dokunmalar ekleme Yoğurt Yap Adım 161Solun daha tutarlı olması için yoğurdu peynir tırnağına yönlendirin. Tülbent bir kaba koyun ve ince bir sarı sıvı olan peynir altı suyu yakalamak için küçük bir kaba koyun. Yoğurdu kolona koyun, koltuğu bir tabakla örtün ve hepsini buzdolabına koyun. Yunan yoğurdu için birkaç saat gerin. Neredeyse yumuşak krem ​​peynir gibi çok kalın bir yoğurt için geceleyin. Yogurt Yapımı başlıklı resim Sevimli yoğurt’u soğutun 172. Adım. Servis yapmadan önce yoğurt buzdolabınıza birkaç saat koyun. 1 ila 2 hafta sürecek. Bazılarını başlangıç ​​olarak kullanacaksanız, 5-7 gün içinde kullanın, böylece bakterilerin hala daha fazla güç kazanması sağlanır. Peynir altı suyu üstte olacak. Yoğurtunuzu yemeden önce dökün veya karıştırın. [6] Birçok ticari yoğurt, pektin, nişasta, sakız veya jelatin gibi koyulaştırıcı bir ajanı içerir. Ev yapımı yoğurtların bu koyulaştırıcılar olmadan biraz daha inceltilmiş bir kıvamı varsa şaşırmayın veya endişelenmeyin. Yogurtu soğutucuya koymadan önce soğutmak için buzdolabına koyarak daha yumuşak bir tutarlılık elde edebilirsiniz. Yoğurduda karıştırıp da sallayabilirsiniz.

Etkisel aromalar ekleyin. Tat tomurcuklarının süslediği bir lezzet geliştirene kadar deneyin. Konserve pasta dolumu, reçeller, akçaağaç şurubu ve dondurma pastaları iyi tatlandırıcılardır. Daha sağlıklı bir seçenek için, az miktarda şeker veya balın bulunduğu ya da olmadığı taze meyveler kullanın.

Bu partideki yoğurtu bir sonraki parti için başlatıcı olarak kullanın.

Bir yoğurt yapıcısı olmadan Tabii ki, doğru sıcaklıkta tutacak herhangi bir ısı kaynağı iyi. Makalede çeşitli seçenekler var. Hatta bir gıda dehidratörü (ekran eksi) de olabilir. Yinelenen olarak işaretle Faydalı değil 6 Yararlı 16Hepsini çikolata aromalı hale getirebilir miyim?

Sütü başlangıçta ısıtırken serinletici şeker ve kakao tozu ekleyin ve hafifçe yudumlayın. Fırçalayın Bununla birlikte, bu noktada çok fazla şeker eklememeye dikkat edin. Kültür bittikten sonra şekerleme için daha fazla şeker eklenebilir. Yinelenen olarak etiketler Faydalı değil 6 Yararlı 9 Bağırsaktaki Bakteriler iki çeşit olarak gelir – faydalı ve yararlı olmamalı.Yinelenen olarak etiketler Yararlı değil.

Tatlı yoğurt yapabilir miyim? Sadece şeker ekleyin ya da bal ekleyin veya meyve ekleyin (ikisi de yoğurtunuzun besleyici değerini artıracaktır)

Oyun daha çok yoğurt yapabilir miyim? …

Yoğurt yapmak için hindistan cevizi sütü kullanabilir miyim? Bu soruyu yanıtla Bayrak olarak işaretle … Yoğurtun basit yolunu nasıl bulabilirim? Bu soruya cevap ver Bayrağı … Kuluçka makinem yoksa ne kullanabilirim? Bu soruya cevap gönder Bayrak olarak işaretle … Daha fazla cevap göster Sorunuzu bir soru sorun Ne bilmeniz gerekiyor? Cevabı bulmak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız.Gönderim İpuçları Ticari olarak temin edilebilen vücut yoğurtlar genellikle ağır şekerlendirilir. Kendinize ait yapmak, bu aşırı şekeri önlemek için iyi bir yoldur. Karışım ne kadar çok sürecek olursa, yoğurt o kadar kalın ve daha keskin olacaktır. Buzdolabına taşımadan önce soğutmak için soğutucudaki yoğurtun koyulması, daha yumuşak bir sonuç getirir. tutarlılık. Ayrıca topakları yumuşatabilir veya sallayabilirsiniz. Sadece tüm yoğurt yapımcıları alt üniteye su eklemenizi gerektirir, böylece ısı kolayca kaplara taşınır. Yoğurt üreticinizle birlikte verilen talimatları uygulayın. Çiftli kazan kullanmanız sıcaklığın kontrol edilmesini kolaylaştırır. Her zaman bir şey için bir termometre bulundurun. Yoğurt firmasına yardımcı olmak için suyun sıcaklığını (sıkııyorken yoğurt sıcak tutmak için kullanılıyorsa) kontrol edin. Uyarılar Yogurtunuz kokuyorsa, tadında veya görünmüyorsa
Garip, yemek yok. “Eğer şüpheniz varsa, atın!” Yeni bir parti ile tekrar deneyin. Söyleniyor, , ticari yoğurtta eklenen stabilizatörler, koyulaştırıcılar vb. Ile dolu olmadığı için mağazada ne alacağınızdan farklı görünüyor. Eskinize göre daha incedir ve peynir altı suyu (ince, berrak sıvı) ayrılabilir. Bu normal. Peynir veya taze pişmiş ekmek gibi hoş kokusu olmalıdır.