Tereyağ

Tereyağı fiyatlarının alıp yürüdüğü bu günlerde hem fiyat karmaşası yüzünden hem de süt işleyen firmalara duyduğumuz güvensizlik nedeniyle evde terayağ yapımı gündemimizde yer almaktadır. Tereyağı markalarının nerdeyse tümü aynı tarzda üretim yapmaktadır. Tereyağı nasıl yapılır sorusunun cevabı tüm firmalarda genellikle aynıdır. Tereyağı faydaları ve tereyağı zararları aslında bu üretim yöntemlerine göre ele alınmalıdır. El ile sağılan sütten, el ile yapılan tereyağ ile tereyağı makinesi sayesinde imal edilen tereyağ aynı olur mu. Tereyağı fiyatları bu makineleşme sayesin az da kontrol altında tutulmaktadır.
Tereyağı neyden yapılır bilmeyen avrupa toplumları gibi değiliz.
Sütçüden gelen sütleri kaynatıp bekletince üzerinde   kalın bir tabaka oluyor. Ne yazık ki pastörize ve UHT sütlerde böyle bir elde etmek ve tereyağı yapmak mümkün değil. Bu tür işlem görmüş sütleri sütlaç sütlü nuriye vs gibi sütlü tatlı yaparken kullanmakta alışkınlığım var. Uzun zamandır kendi tereyağımı yapmak istiyordum. Birkaç haftadır  sütün üzerinde biriken  kaymakları buzlukta biriktiriyorum. Bugün kendi tereyağımı yapmaya karar verdim. Öğlenden çıkardım buzluktaki kaplardan birini. İçinde yaklaşık 750 gr. süt kaymağı vardı. Buzdolabının alt gözünde buzu çözüldü.
Derin bir kaba aldım süt kaymaklarını ve 5 dk kadar mikser ile çırptım. Sonra içine 1 büyük çay bardağı sıcağa yakın ılık içme suyu koydum 5 dk daha çırptım.

Birçok yemeğe olağanüstü lezzet katan ev yapımı tereyağına pek rastlamıyoruz. Endüstriel olarak üretilen aromalar ile çeşnilendilmiş tereyağları market raflarını doldurmuş durumda. Evimizde özel bir ekipmana ihtiyaç duymadan, tereyağımızı hızlı ve kolayca hazırlayabiliriz. Evde tereyağı yapımı sadece birkaç dakikanızı alır. Üstelik ev yapımı tereyağınız tam istediğiniz lezzette olur. Veya aşağıda özellikleri verilen türde bir tereğ yapma makinası ile evde tereyağ yapımını kolaylaştırabilirsiniz.
TEREYAĞI YAPMA MAKİNASI YAYIK (ESKAY) 20 LT
YAYIK TEREYAĞ MAKİNASI
2YIL GARANTİLİ
ADINIZA FATURALI
SINIFININ EN KALİTESİ PASLANMAZ ÇELİK GÖVDE
ÖZELLİKLERİ:
KAPASİTE:20LT-
EBAT:38X540-
PAKETLEME:400X400X560-
AĞIRLIK:10KG
MOTOR GÜCÜ:155/350W
BESLEME:220/240 W.50HZ

Evde kendi yoğurdunuzu yapıyorsanız kahvaltınız için taze yereyağı yapmak da çok kolay… Aşağıda anlatacağım işlemin aynısını mikserle de yapabilirsiniz; ancak ben metal uç kullanmak istemediğim için mutfak robotumun plastik bıçağıyla yapıyorum. Yoğurt ya da süt kaymaklarınız bir kerede az gelirse buzlukta muhafaza ederek biriktirebilirsiniz…

Malzemeler:

3 su bardağı süt ya da yoğurt kaymağı
1 su bardağı ılık su
1 su bardağı çok soğuk su
Tereyağını yıkamak için soğuk su
Evde Tereyağın Yapılışı;

Süt kayamağını robota boşaltın,
Süt kabarana kadar 1-2 dakika çırpılır ve üzerine ılık su yavaş yavaş eklenir,
5 dakika boyunca orta ayarda çırpmaya devam edilir,
İyice köpürünce 1 su bardağı çok soğuk su ilave edilir ve çırpmaya devam edilir,
Çırpma esnasında su ayrışmaya başlayacaktır, yağ topaklanıp sudan iyice ayrılınca hazır demektir,
İnce delikli süzgeç ile yağ süzülür, bir kaba alınıp buzlukta 5 dk. bekletilir,
Buzluktan çıkarılan yağ bol soğuk suyu berraklaşana kadar yıkanır,
Topak şekle getirilir ve buzdolabına kaldırılır.
Afiyet Olsun…

Süt kaymağı için;

Çiğ sütü, içini su ile ıslattığınız (sütün dibi tutmasın diye) çelik tencerede kaynama noktasına geldikten sonra kısık ateşte üzeri iyice kaymak bağlayana kadar pişirin.
Soğuyunca tencereyi sallamadan buzdolabına kaldırın bir gün bekletin.
Delikli bir kepçe ile kenarlarından ayırın, katlayarak toplayıp bir kaseye alın.
Süt miktarına göre kocaman bir kase kaymağınız hazır.
Buzdolabında kapaklı bir kasede 3 gün saklayabilirsiniz.
Hemen kullanmayacaksanız yine kapaklı bir kasede derin dondurucuya kaldırın.
Dilediğiniz zaman buzdolabının yumuşatıp kullanın.
Kavanozların ağzını kapattım. Çocuklar ve ben bu kavanozları dinlene dinlene kuvvetlice yayık ayran yapar gibi salladık. Çocuklar çok eğlendiler. Arada da kabın içinde kalan tereyağlarını ev yapımı 7 tahıllı ekmeğimize sürüp üzerine az tuz atıp yediler.
Ev yapımı tereyağınızı çeşnilendirin
Ev yapımı tereyağını kendi başına bir sos olarak kullabileceğiniz gibi çeşitli otlar ve baharatlarla çeşnilendirebilir. Ikramlarınızda daha yoğun görevler verebilirsiniz.

otlu tereyağ yapımı

Tuz, tane biberler ve kekik ile tereyağı
Bir tatlı kaşığı değirmende çektiğiniz deniz tuzu, bir tatlı kaşığı pembe/kırmızı tane biner ve bir tutam taze kekiği 100 gr tereyağı ile karıştırın. Tereyağ karışımınızı yağ geçirmez bir kağıda koyup şekillendirin. Kağıda sarıp kullanacağınız zamana kadar buzdolabında saklayın.

Karışık baharatlı tereyağı
1-2 tatlı kaşığı kekik, lavanta, biberiye, fesleğen, rezene, geyik otu ve sevdiğiniz baharat karışımını 100 gr. tereyağı ile karıştırın.

Karışımınızı ağır ateşte pişen kırmızı ette, sıcak ekmek dilimleri ile buharda pişirdiğiniz sebzelere çok yakıştıracaksınız.

Sarımsak ve maydanozlu tereyağı
1-2 diş sarımsağı ezin. 1 tatlı kaşığı çok ince kıyılmış maydanozla birlikte 100 gr. tereyağını karıştırın.

Karışımınızı sıcak ekmeğe sürerek kısa yoldan sarımsaklı ekmek hazırlamış olursunuz. Davetlerinizde ikram olarak, ince dilimlenmiş baget ekmeklerinin ortasına birer top çeşnili tereyağı koyun. Davetlileriniz çeşnili tereyağınıza ve sunumunuza bayılacaklar.