Süt Fabrikaları Türkiye

Türkiye

Bu başlık altında Türkiye genelinde süt ürünleri konusunda faaliyet gösteren firmalar ve ve bu firmaların ürettiği süt ürünleri hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Şehirlerimizdeki süt toplayan ve süt işleyen fabrikalar bölgelere göre entegre süt işletmeleri tarafından toplanan süt miktarı
süt fabrikaları türkiye

*Süt işleyen süt fabrikaları ve süt firmaları alfabetik sıraya göre listelenmiştir

AYNES: 490 kişinin çalıştığı Aysüt tesislerinde süt alımı ve yem satışı ile ulaşılan aile sayısı yaklaşık olarak 20.000’ dir. Her gün Aysüt tesislerinden hareket eden 125 araç, tüketicilerimize sevdikleri Aynes ürünlerini ulaştırmak üzere yola çıkıyor. Denizli iline ve Türkiye ekonomisine üretici bir işletme olarak katkı sağlamaktan gurur duyan Aynes, 2007 yılını 111.000.000 YTL. ciro ile kapatmıştır.Aysüt ve Ayyem iştiraklerine, 40.000.000 YTL.’ lik yatırımıyla, toplam 155.000 m2 açık ve 34.000 m2 kapalı alanda yılda 800 ton/gün yani yıllık 300.000 ton kapasite ile ürünlerini severek ve güvenerek tükettiğiniz bir marka olma yolundaki büyüme hedefine devam etmektedir. 1997 yılında 10 ton/gün ile başladığımız bu üretim yolcuğunda, bugün geldiğimiz noktada tüketicilerimizin beğenisini ve güvenini görüyoruz.

Danone şirketleri, Türkiye’de sütlü ürünler ve şişelenmiş su pazarlarında faaliyet göstermek üzere, 1 Mart 1997’de Groupe Danone ve Hacı Ömer Sabancı Holding’in %50-50 ortaklık yapısı ile kuruldu.Bugüne kadar, Groupe Danone ve Sabancı Holding, bu iş ortaklığını başarıyla yürütmüş ve yine mutabakat içinde 16 Aralık 2003 tarihi itibariyle sona erdirmeye karar vermişlerdir. 6 Aralık 2003 itibariyle Danone Türkiye, İsviçre merkezli gıda devi Nestle’nin Türkiye’deki süt ve sütlü ürünler işini satınalmıştır. Türkiye sütlü ürünler piyasasına ilk önce Haziran 1998’te Tikveşli satınalmasıyla giriş yapan, Eylül 1999’da Birtat satınalmasıyla büyüyen, bu arada Groupe Danone’un uluslarası ürün gamından Danone, Petit Danone, Danette ve Dany markalarını başarıyla lanse ederek sütlü ürünler pazarında öncü bir konuma gelen şirketimiz, Nestle Türkiye’nin süt ve sütlü ürünler işini satınalmak suretiyle, cirosunu ikiye katlamakta, Türkiye taze sütlü ürünler pazarındaki öncü konumunu güçlendirmekte ve de içilebilir süt pazarına ilk kez stratejik bir giriş yapmaktadır.

Daha çok meyve suları ile tanıdığımız firma son yıllarda yaptığı yatırımlar ile İzmir ve Tokat’taki fabrikalarında yılda 300.000 bin ton meyve suyu yanında 120.000 bin ton kapasitesine ulaşmıştır.
EKER;1977 yılında Bursa’da Eker çiftliği içindeki küçük bir imalathanede yoğurt ve ayran üretimiyle başlayan Eker, 1981 yılında kurduğu modern fabrikada üretimine devam etmektedir. Bugün ikinci kuşağın bayrağı devraldığı Eker yeni yatırımlarıyla modern teknolojiyi takip ederek sürekli büyümeyi kendine hedef olarak belirlemiştir.1980’li yıllarda yoğurt ve ayran üretimiyle adını Bursa dışında da duyurmaya başlayan Eker, 1983 yılında İzmir’de, 1985 yılında İstanbul’da ve 1997 yılında Ankara’da Bölge Müdürlükleri kurdu. Bursa, İstanbul, İzmir ve Ankara’da kendi satış ve dağıtım teşkilatıyla, ve diğer şehirlerde bayilikleri kanalıyla, 450 çalışanı ve 150 frigofrik dağıtım aracıyla hergün 70 farklı ürün çeşidini 10,000’e yakın satış noktasına ulaştırmaktadır.
Şirketimiz, uzun yıllar boyu süt sektörü tecrübesine sahip Nihat AKPINAR’ın girişimleri ile Konya’da 1985 yılında Beyaz Peynir üretimi ile faaliyetine başlamıştır. Kısa bir süre içerisinde hem işletme kapasitesi hızla artırılmış, hem de Kaşar Peyniri, Yoğurt, Ayran, Tereyağı gibi her zaman beğeni ile aranan ürünler piyasaya arz edilmiştir. Enka Süt 1988 yılında Süt Tozu ve hemen ardından da Peyniraltısuyu Tozu üretimlerine başlayarak Türkiye’de ilklere imza atmış, yönünü ileriye doğru çevirmiştir.
Bugün 10.000 m2 kapalı alana sahip modern tesislerinde kalifiye personeli ile günlük 600 ton süt işleme kapasitesine sahip olan Enka Süt müşterilerimizden gelen talep ve istekler doğrultusunda ürün portföyünü ve işleme kapasitesini her geçen gün artırmaktadır.
Türkiye’nin önde gelen firmalarından olan ÜLKER’in piyasaya sunmuş olduğu İÇİM SÜT,Fabrikası Sakarya da olan firma günlük 300 ton kapasite ile üretimi devam ettirmektedir.Ürün yelpazesinde süt,ayran,tereyağı ve peynir çeşitleri bulunmaktadır.

Bigadiç Akyar Köyün’de, 1970’li yılların başında, küçük bir mandıra ile üretim yapan firmamız, 1985 yılında Bigadiç’teki ilk büyük mandırası ile kendi alanında bir sıçrama yapmış ve kısa zamanda peynir üretiminde en iyi markalar arasına girmiştir. 1992-93 yılındaki özelleştirme hamlesiyle birlikte halkımıza daha iyi hizmet etmek için SEK’in Balıkesir fabrikasını aldık.Bu yıllarda paket süt üretiminde halkımızı KAY-SÜT’ün eşsiz lezzetleriyle tanıştırdık.KAY SÜT, BALMAR SÜT, POŞET KAY SÜT, POŞET BALMAR SÜT, MEYVE AROMALI SÜT gibi farklı ürünlere imza atan KAY-SÜT, 2005-2006 yılında ilk 500 firma arasına girdi.Üretimde kaliteyi esas alan firmamız TSE ve diğer kalite belgeleriyle ürünlerinin kalitesini onaylattırdığı gibi hem süt üretimini arttırmak hem kalitesini yükseltmek amacıyla çalışmalar yaptı.
süt fabrikaları türkiye
PINAR; 1975 yılında Pınar Süt’le başlamıştır. Dünya trendlerini yakından takip ederek, en sevilen lezzetleri, en sağlıklı ürünleri, en son teknolojiyi kullanan çağdaş üretim tesislerinde güvenilir koşullarda üretip, en modern ambalajlarda sunar. Sütten ete, undan peynire, sudan meyvesuyuna, balıktan mayoneze kadar çok çeşitli ürün kategorisi ile 30 yıldır sektörüne öncülük etmektedir. Pınar Süt, Pınar Et ve Un, Pınar Su, Yaşar Birleşik Pazarlama, Pınar Anadolu Gıda, Çamlı Yem Besicilik, Almanya’da bulunan Pınar GMBH şirketleri ile büyümeyi sürdürmektedir.AC Nielsen şirketinin Marka Bilinilirliği araştırmasına göre; ette, sütte ve pastörize peynirde en çok bilinen 1.marka diğer gıda kategorilerinde ilk 10 marka arasında yer almaktadır.
:Sütaş Bursa ve Havalisi Pastörize Süt ve Süt Mamülleri Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş., Sadık Yılmaz tarafından, 23 Eylül 1974’te, Bursa’nın Karacabey ilçesinin Uluabat köyünde kuruldu. Kurucumuz Sadık Yılmaz, vefaat ettiği 22 Nisan 2005’e kadar ’ın yönetim kurulu başkanlığı görevini sürdürdü. Onun vefaatının ardından bu görevi oğlu Muharrem Yılmaz üstlendi.
Günde 1.200 ton süt işleme kapasitesiKurulduğu tarihteki günlük süt işleme kapasitesi 5 ton olan Sütaş, bugün 50 bin metrekaresi kapalı toplam 120 bin metrekare alan içindeki fabrikasında, günde 1.200 ton süt işleme kapasitesine sahip. Sütaş, yüzlerce kilometrekarelik alanda kurulmuş toplama-soğutma merkezleri ile 25 bin süt üreticisinden yılın 365 günü, günde ortalama 1.000 ton süt topluyor. Bu süt her gün günlük pastörize süte, uzun ömürlü süte, yoğurda, ayrana, peynire ve tereyağına dönüşüyor.
TEKSÜT 1950 yılında Balıkesir iline bağlı Gönen ilçesinde Recep ARINIK tarafından kurulmuştur. Önceleri sadece beyaz peynir üretimi üzerine kurulmuş olan mandıramız 1990 yılında halen üretim yaptığımız modern tesislerine taşınmıştır.
50 yılı aşan üretim süresince kaliteyi her zaman ilk planda tutan TEKSÜT ürün yelpazesini de geliştirmeyi ihmal etmemiştir. Beyaz peynir ile başlayan serüvenimiz bugün kaşar peyniri, krem peynir, tereyağ, yoğurt, ayran ve yöresel peynirler (Mihaliç, Çeçil, Dil, Çerkez, Otlu,Urfa, Örgü…) gibi farklı çeşit ve gramajlarda birbirinden leziz 64 ürün ile devam etmektedir.
30.000 m2’lik alanda 200 personel ve 80 araçlık filo ile hizmet veren TEKSÜT, yaptığı teknolojik yatırımların da etkisi ile günlük 200 ton sütü, süt mamulü haline getirmektedir.
1964’te temelleri atılan Yörsan A.Ş., 2002 yılında SUSURLUK’ta Türkiye, Ortadoğu ve Balkanları’ın en büyük süt ve süt ürünleri entegre tesisini kurdu.
Yörsan’ın ürün yelpazesini, beyaz peynir ve taze kaşar çesitleri, olgun kaşar, tereyağ, kaymak, dil, lor, mozzarella (dil, örgü, karabiberli, kekikli, mantar, cevizli, fındıklı, antep fıstıklı, kırmızıbiberli, çesni), salata peyniri, sade ve cevizli gouda peynirleri ile yöresel peynirler oluşturmaktadır.
Üretimde en son teknolojiyi kullanmayı ilke edinen Yörsan, yöresel peynirlerin imalatını modern tesislerde gerçekleşmektedir. Diyarbakır Örgü, Van Otlu, Urfa, Antep, Mihaliç (Kelle), İzmir Tulumu ve Kıbrıs Hellim Yörsan’ın üretimini yaptığı geleneksel peynirlerimizden bazılarıdır.Ayrıca Yörsan’ın Susurluk’taki fabrikasındaki laboratuvar uluslararası geçerliliği olan gıda sağlık tahlili yapma yetkisine sahiptir.

Akdeniz Dondurma – Dondurma, geleneksel yanık dondurma, sütlü ve şerbetli tatlılar, pasta ve benzeri ürünleri kendi tesislerinde üreten firma Antalya’da 10 şubeyle hizmet veriyor. Firma tanıtımından başka sitede haberler, partnerlik, İK ve kapsamlı bir galeri mevcut.
Algida – Dondurma üretimi ve pazarlaması yapan firma ile dondurma hakkında bilgiler ve sağlık köşesi bulunuyor.
Alpedo – Maraşlı dondurma üreticisi; ürün çeşitleri ve şube bilgileri sitede yer alıyor.
Altın Kılıç – Süt ürünleri üretimi; ürün yelpazesi, kefir ve ezine peyniri hakkında bilgiler.
Bahçıvan Gıda – Süt ürünleri üretimi; ürün yelpazesi, yemek tarifler ve peynir hakkında bilgiler.
Bingöl Süt – Tereyağı, yoğurt, ayran, beyaz peynir ve kaşar peyniri üreten şirketin ürün tanıtımları ve kalite belgeleri yer alıyor.
Bolulu Hasan Usta – Süt ve süt ürünleri üretimi; ürünler, satış noktaları, sertifikalar ve iletişim bilgileri.
Danone Doğal – Doğal Süt ve Doğal Yoğurt olarak iki bölümlü sitede, ürün özellikleri tanıtılıyor. Ayrıca bilmedikleriniz, basında, sıkça sorulan sorular ve tv reklamları bölümleri de bulunuyor.
Eker Süt Ürünleri – Süt ve süt ürünleri imalatı; ürün örnekleri, tüketici köşesi, müşteri hizmetleri ve iletişim hattı.
Galore – Sütlü tatlı ve kurabiye çeşitleri üretimi. Kurumsal bilgiler, ürünler, markalar ve iletişim yolları mevcut.
Kay Süt – Süt ve peynir üretimi yapan firmanın, sitesinde ürünler , tesis resimleri, haberler ve çocuklar için oyun köşesi var.
Kebir Süt – Süt ürünleri üretimi, beyaz peynir, yoğurt, ayran üretimi.
Mado – Maraş dondurması üreticisi ve zincir mağazaları sahibi şirketin; ürün bilgileri, dilek ve şikayet bölümü, franchise ve tarihçesi yer alıyor.
Muratbey – Süt ürünleri satışı, ürünler, kalite standartları.
Panda Dondurmaları – Dondurma üretimi ve pazarlaması; ürünler, tesisler, oyunlar, promosyonlar ve dondurmanın tarihçesi hakkında bilgi.
Pınar – Grup şirketleri, ürün ailesi, tüketici köşesi, yeni ürünler, yayınlar, etkinlikler, sayısal göstergeler.
SEK – Süt ve süt ürünleri üretimi; ürünler, lezzet köşesi, haberler ve yenilikler.
Sütaş – Süt ve süt ürünleri, çocuklara yönelik ürünler, form, sağlık ürünleri ve light ürünler tanıtılıyor. Kurumsal, eğitsel, sektörel bölümler, eğlence bölümü, partnerlik ve insan kaynakları bölümleri de bulunuyor.
Tahsildaroğlu – Süt ürünleri ve gıda maddeleri üzerine markalaşmış firma, ürünlerle ilgili ve kurumsal bilgilerin yanı sıra, sitede yemek tarifleri ve pratik bilgilere de yer veriyor.
Tatlıcı Tombak – Sütlü ve şerbetli tatlılar ile pasta üretimi. Kuruluş hakkında bilgiler, şubeler, tarihçe, kampanyalar, sertifikalar ve iletişim yolları yer alıyor.
Teksüt – Süt ürünleri üretimi. Sitede firma hakkında bilgiler, tüketici rehberi ve yemek tarifleri yer almaktadır.
Venes Gıda – Mozzarella ve pizza peyniri üretimi.
Yörsan – Süt ürünleri ve ağırlıklı olarak peynir üretimi; ürünler, fastfood mağazası ve tüketici köşesi.
Yörükoğlu – Süt ve süt ürünleri; ürünler, online sipariş formu, sanal gezinti.
Çaycuma Süt Ürünleri – Peynir, ayran, tereyağı, yoğurt üretimi, tütketici rehberi, yemek tarifleri, üretim süreci hakkında bilgiler.
Çirozlar – Her çeşit peynir, tereyağ ve diğer süt ürünleri; sertifikalar ve insan kaynakları formu.
Özsüt – Pasta, dondurma, turta, kurabiye ve sütlü tatlı üreten firma. Kurumsal bilgiler, şubeler, ürünler, bayilik başvuru formu ve iletişim detayları yer alıyor.
Ülker – 1944 yılından bu yana günümüze dek birçok çikolata, bisküvi ve kek markasıyla ülkenin bilindik ve herkes tarafından güvenilir hale gelen kuruluşu.
Ülker Golf – Paket dondurma üreticisi; yeni ürünler, kampanyalar, reklamlar ve eğlence bölümleri sitede mevcut.
– Egal Gıda Maddeleri San.Tic.A.Ş. PR:3
Mis Süt, Bildiğiniz Kalite Bildiğiniz Lezzet. . . Yıllardır tanıdığınız Mis markası;yeni konsepti, yeni tasarımı ve yüksek kalitesi ile tekrar huzurularınızda. Pamukova’da Akgıda Tesislerinde üretimi devam eden Mis Süt, ultra hijyenik ortamlarda ve yüksek tenkoloji kalitesi ile sizlere en lezzetli ürünü sunmak için çaba göstermektedir.
http://www.egal.com.tr

2 – Otat Gıda PR:3
Atatürk’ün Kurtuluş Savaş’ını başlattığı Samsun’un kaplıcalarınyla ünlü Havza ilçesinde 1998 yılında kurulmuş; yoğurt, ayran, beyaz peynir, kaşar peyniri, tereyağ ve dondurma gruplarında üretim yapan süt ve süt ürünleri firmasıdır. Tam yağlı ürünleri Otat markası altında;yarım yağlı ürünlerini Vadim markası altında pazara sunmaktadır.
http://www.otat.com.tr

3 – ŞENGÖREN SÜT ÜRÜNLERİ LTD ŞTİ PR:2
firmamız 1941 yılından beri ezine peyniri ve zeytinyağı üretmektedir. ezine peyniri, inekpeynir, lor peyniri, çanakkale peynir helvası(özel şengören ezine peyniri ile). amacımız türkiyede ve dünyada kaliteli peynir üreterek, ailenizin peynircisi olabilmek. bunu çanakkalede başardık.
http://www.sengoren.net

4 – sutculuk PR:2
Turkiyedeki en genis sutculuk sitesi sut, milk, cheese, peynir
http://www.sutcu.dostweb.com

5 – YAMAN PEYNİRCİLİK PR:2
iddaa ediyoruz en kaliteli en sağlıklı süt ürnleri bizde. . .
http://www.yamanpeynircilik.com

6 – Sağlık Süt Ürünleri PR:2
Süt ürünleri imalat ve satışı
http://www.mr-saglik.com

7 – İZİ SÜT A.Ş PR:2
Süt Tozu – Peynir Altı Suyu Tozu-Beyaz Peynir-Kaşar Peynir-Yoğurt-Labne-Krem Peynir-Süt ve Süt Mamülleri İmalatı
http://www.izisut.com.tr

8 – AYGUNLER SUT MAMULLERI URETIM DANISMANLIK – peynir PR:1
Sut mamulleri uretim danismanlik hizmetleri peynir, sut, milk, cheese
http://www.peynirci.dostweb.com

9 – SÜTSA SÜT SANAYİİ İHTİYAÇ MALZEMELERİ TİC. PR:1
SÜT SANAYİİ İHTİYAÇ MALZEMELERİ TİCARETİ. SÜT YOĞURT PEYNİR NATAMYCİN DVS SACCO MAXIREN CHYMAX ECOREN RENNA
http://www.sut-sa.com

10 – özdemir kardesler gı.san.tıc.ltd.stı PR:1
ürtici parekendeci toptancı
http://www.omyozdem?rkardesler.com

11 – ÖZERLER SÜT ÜRÜNLERİ VE MARKETÇİLİK A.Ş PR:1
süt ürünleri imalatı, kaşar, yoğurt, tereyağı, abaza peyniri, çerkez peyniri, isli peynir, ayran, dil peyniri, deve dili
http://www.ozerlersut.com

12 – GEYLANİ ÇEKME HELVA PR:0
2007 YILINDA AKTİF OLARAK FAALİYETLERİNE BAŞLAYAN FİRMAMIZ 2009 YILI İÇERİSİNDE YENİ BİR OLUŞUMA BAŞLAMIŞTIR. HER GEÇEN GÜN KENDİNİ YENİLEMEYE ve GELİŞTİRMEYE DEVAM ETMEKTEDİR. ÜRÜNLERİMİZ ARASINDA KASTAMONU ÇEKME HELVASI – LOKUM – PİŞMANİYE – ŞEKERLEME – REÇEL – AKİDE ŞEKERİ – MEVLİD ŞEKERİ İMALATI YAPILMAKTADIR. 20 ‘ye YAKIN PERSONELE İSTİHDAM SAĞLANMAKTADIR. GÜNLÜK 2 TON KAPASİTE İLE ÜRETİM YAPILABİLMEKTEDİR. TÜRKİYE GENELİNDE ULAŞABİLDİĞİMİZ BÖLGELERE BU LEZZETİ TANITMA GAYRET ve KARARLILIĞINDAYIZ. SİZ DEĞERLİ MÜŞTERİLERİMİZE HİZMET VERMEYE DEVAM EDİYORUZ. . . GELENEKSEL LEZZET GERÇEK KALİTE ÜRETİM PRENSİBİMİZDİR.
http://www.geylanicekmehelva.com

13 – ADABAKRAÇ SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ PR:0
YOĞURT, AYRAN, TEREYAĞI, SÜT KAYMAĞI VE TÜM SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ İMALATI VE TEMİNİ FİRMAMIZ GÜVENCESİYLE. .
http://www.adabakrac.8m.com

14 – ÇİMENLER PR:0
süte dair her şey. . erciyesten fışkıran doğal lezzet. . kaşar tulum lor tereyağ tera yağ süt ürünleri kampanya doğal lezzet
http://www.cimenlersut.urunleri.com

15 – ARTVİN SÜT Hayvan Gıda Ürünleri İma. Paz. İth. İhr. ve Turizm San. Tic. Ltd. Şti. PR:0
Süt Ürünleri. Et Ürünleri. Alabalık Üretim ve Pazarlama. Arıcılık Paketleme ve Pazarlama. Sebze ve Meyve İşlemeciliği. Turizm. Dünya Bankası ve Avrupa Birli Desdekli Proje Hazırlama ve Danışmanlık.
http://www.artvinsut.com.tr

16 – ÖMÜR SÜT ÜRÜNLERİ GID SAN TİC LTD ŞTİ PR:0
Firmamız 1955 yılından itibaren babadan oğula gecerek firmamız su an kendini tüm ege bölgesinde süt ürünleri sekterü olarak isim yapmıstır.
http://www.omur-sut.com.tr

17 – Rumeli Maya İmalat Tic.Ltd.Şti PR:0
1963’den günümüze naturel şirden mayası imalatına devam etmekteyiz. Rumeli Peynir Mayası, islami şartlara göre kesilmiş itinayla seçilen süt danası, süt kuzusu, süt oğlağı şirdenlerinden, proseslerle ekstrakte (özel işlemlerle saflaştırılarak) edilerek, dünya standartlarına göre (gıda laboratuvarlarının denetimi altında) hazırlanmaktadır. Aktif enzimler; doğal kimozin, dana, kuzu ve oğlak pepsinidir. Tamamıyla naturel şirdenlerden organik olarak hazırlanan Rumeli Peynir Mayası, üretiminde h
http://www.rumelimaya.com.tr

18 – Yörük Ali GRUP PR:0
Süt ve Et ürünleri imalatı yapılır, toptan ve parekende olarak hizmet vermektedir. Konak mah. Konak cad. No:7 Nilüfer/BURSA Tel : (0224) 452 26 46 452 14 17
http://www.vahdetsutgida.com

19 – NURKÖY SÜT ÜRÜNLERİ PR:-1
NURKÖY 1930 YILINDAN BERİ BİR NECDET DEMİRLİ KURULUŞUDUR . . KAŞAR PEYNİRİ , TEREYAĞI, LOR , KLASİK BEYAZ PEYNİR, İZMİR TULUM, KOYUN KEÇİ HARMAN BEYAZ PEYNİR, KOYUN TULUM, DERİ TULUM VE DAHA BİR ÇOK PEYNİR ÇEŞİTLERİ İLE. . . . . . toptan: 1202/ 7 SOK NO: 1-D GIDA ÇARŞISI YENİŞEHİR İZMİR 0 232 4335345 fabrika : TRT VERİCİLERİ KARŞISI AYRANCILAR İZMİR 8541341- 8541342 –
http://www.nurkoy.com.tr

20 – Karspazarı PR:-1
kaz eti, eski kaşar, gravyer peyniri, kars balı, gorcolo, gımı turşusu, kurutulmuş kara erik ve daha binlerce yöresel ve doğal ürün bulabileceğiniz mağazamız Kars, erzurum, ığdır, erzincan, van gibi illerimizden göç eden hemşirelirimizin özledikleri ürünleri temin etmek amacıyla kurulymuştur, bunun yanında mağazamıza unutulmaya yüz tutmuş eski lezzetleri de gün yüzüne çıkararak mutfağımıza büyük bir hizmet vermektedir
http://www.karspazari.com

21 – GÜREL SÜT ÜRÜNLERİ PR:-1
Mandıracılık mesleğinin duayen markası. Gürel ailesi asırlık bir süre zarfı içerisinde yanlız süt ürünleri üretimi ve imalatı yapmaktadır. Prensip olarak yalnız koyun ve keçi sütlerinden el emeği göz nuru üretim yöntemleri ile doğal ve katkısız olarak hazırladığımız; tam yağlı eski kaşar peyniri, lüx tam yağlı koyun ve keçi peyniri başlıca üretimlerimizdir. .
http://www.altangurel.com

22 – BAYRAM SÜT MAMÜLLERİ VE MEŞRUBAT SAN.LTD.ŞTİ PR:-1
Bayram süt mamülleri, 1982 Yılından beri karadeniz dağlarının doğal lezzetlerini sofralarınıza sunuyor. Ürünlerimiz Yoğut , Ayran, Kaşar Peyniri, Beyaz Peynir, Pidelik Kaşar, Telli Peynir, Çökelek Peyniri, Kolot Peynir, Tulum peynir, Süzme yoğurt, Tetra pak ambalajlarda 200ml. meyve suyu ve meyve aromalı içecekler.
http://www.bayramyogurt.com

23 – Gürel Süt Ürünleri PR:-1
AG 410 markası altında Lüx Trakya Tam Yağlı Koyun ve Keçi Peynirleri, VG 410 markası altında Trakya Tam yağlı Eski Kaşar Peyniri başlıca üretimlerimizdir. Kaliteli peynir üreticiliğinin duayen markasıyız. Yalnızca Küçükbaş hayvanların sütlerinden sezonluk olarak, peynirlerimiz üretilmektedir.
http://www.gurelpeynircilik.com

24 – Egeli gıda pazarlama PR:-1
Egeli gıda Ltd. Şti firması olarak ege bölgesi geneline peynir satışı ve dağıtımı yapmaktayız Vakumlu peynir ürünlerimizi gıda Bakanlığı onaylı ıso 90001 ve ıso 22000 gıda güvenliği belgelerine sahip paketleme tesisimiz de yapmaktayız.
http://www.egeligidapazarlama.com

25 – TEKEOĞLU LTD. ŞTİ. PR:-1
TEKEOĞLU LTD. ŞTİ. ; 17 Mart 1982 tarihinde Aydın / Yenipazar Yörük Ali Efe Caddesi’nde farklı bir sektörde faaliyete geçmiştir. Kurucusu ve Şirket müdürü MEHMET ALİ TEKEOĞLU’ dur. 29. Yılını dolduran işletmemiz kuruluşundan bu yana farklı sektörlerdeki başarılarıyla bugün TEKEOĞLU ŞİRKETLER GRUBU olarak hala hizmet vermektedir. 1982’den bu yana tuhafiye ve otomotivden sonra 2000 yılında big-bag çuval, 2005 yılında inşaat malzemesi, odun&kömür, 2006 yılında süt toplama merkezleri, yem bayilikleri ve taşımacılık sektöründe istihdam sağlayan işletmeler arasında yerini almıştır. 2010 yılı itibariyle Tekeoğlu Süt ve Tarım Ürünleri Ltd. Şti. ’yi kurmuş, farklı damak tadına sahip süt ve süt ürünleriyle Aydın’dan Antalya’ya uzanan bir ağ oluşturmuştur.
http://www.tekeoglugroup.com

26 – ceysan peynircilik PR:-1
Ceysan peynircilik ahmet ceylan 0532 670 44 58 www. ceysanpeynircilik. com firmamız ezine beyaz peynir üretimi yapan bir firmadır teminat veya peşin olmak kaydiyle bölgenizde bayimiz ola bilirsiniz ayazma ezine peyniri
http://www.ceysanpeynircilik.com

27 – milkomak gıda makineleri limited şirketi PR:-1
Milkomak gıda işleme ile ilgili İtalyadan ithal edilen separatör, süt temizleyici, pastörizatör, homojenizatör, süt soğutma tankı, evaporatör, sterilizatör, deodorizatör, peynir işleme makineleri, meyve sebze işleme makinleri, paketleme makinelerinin Türkiye temsilcisidir.
http://www.milkomak.com.tr

28 – Yörük Süt Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti. PR:-1
Yörük Süt olarak her zaman taze, %100 doğal, güvenilir ve sağlıklı ürünler üreterek her geçen gün müşteri memnuniyetimizi arttırmaktayız. Sadece Türkiye\’de değil, yurt dışında da Yörük Süt markasını insanlara tanıtmış ve sevdirmeyi başarmış durumdayız.
http://www.yoruksut.com.tr

29 – Sakarya Krom Sanayi Ve Tic.Ltd.Şti PR:-1
Süt soğutma tankları, süt pişirme kazanları, beyaz peynir grubu, kaşar peyniri grubu, tereyağ grubu, yoğurt ve ayran grubu imalatı yapılır. Anahtar teslim tesis kurulur. Teşvikli projeler yapılır. Uygun ödeme seçenkleriyle şirketimiz hizmetinizdedir.
http://www.sakaryakrom.com.tr

30 – TUNA GIDA PAZ.SAN.TİC.LTD.ŞTİ. PR:-1
Tuna gıda malatya da kahvaltılık sofra ürünlerinin toptan pazarlamasını yapmaktayız muratbey süt ürünleri ve şahn sucukları bölge bayiliklerimiz vardır peynir,zeytin,et ürünleri,süt ürünleri,yumurta,reçel,tahin,pekmez,
http://www.tunagida.com

31 – Köybaşı Süt Ürünleri PR:-1
Köybaşı Doğal Süt Ürünleri En ucuza Tereyağ, Çökelek ve Süzme Yoğurt fiyatlara bizde hemen arayın. Tel 0538 560 57 99 Yoğurt, Terayağ, Çökelek Yoğurt, Terayağ, Çökelek Yoğurt, Terayağ, Çökelek Yoğurt, Terayağ, Çökelek
http://www.koybasi.com.tr

32 – AYBİR SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ TARIM GIDA HAYVANCILIK SAN TİC LTD ŞTİ PR:-1
ÇAĞAN MARKASI İLE PEYNİR ÇEŞİTLERİMİZ KESİK LOR TEREYAĞ SÜZME YOĞURT GİBİ ÜRÜNLERİN ÜRETİMİNİ YAPMAKTAYIZ.ŞU ANDA EGE BÖLGESİNE DAĞITIM YAPMAKTAYIZ.TOPTAN BEYAZ PEYNİR,TULUM PEYNİRİ VB ÜRÜNLERİ BİZDEN TEMİN EDEBİLİRSİNİZ
http://www.aybir.com.tr

33 – Saklı çiftlik peynircilik PR:-1
Izmir tulum Bergama tulum lor kaşar Çökelek Ezine koy peyniri beyaz peynir kaşar peyniri tereyag çeşitleri ile izmir uşak Afyon aydın ankara Çankırı Kastamonu illerinde siz değerli musterilerimize sağlıklı ürünler sunmayı bir borç biliyoruz
http://www.sakliciftlikpeynircilik.com

34 – LEBEN SÜT PR:-1
Leben Gıda Süt Ürünleri İml. Ltd. Şti. 2000 yılında kurulmuş olmasına rağmen şirketimiz tarihçesi 1977 yılına kadar gitmektedir. Babamız Merhum Naci DOLAR’ın yirmi yılı aşkın gıda sektörü tecrübesinden aldığımız ilhamla 200m2’lik mütevazı bir üretim tesisi ile başladığımız süt ürünleri imalatımız bugün itibari ile 2. 000m2’lik entegre tesisimizde 12 ay devam etmektedir. Şirketimiz profesyonel kadrosu çok uzun yıllardır gıda üretim sektöründe çalışmakta olup ürünlerimizin tamamı gıda mühendisi ve gıda teknikeri gözetim – denetiminde en son teknolojiye sahip makine ve ekipmanları ile el değmeden üretilmektedir. Çok sayıda bölge insanımıza iş imkanı sağladığımız firmamızın en büyük gayesi onlarca tedarikçinin binlerce köylümüzden topladıkları bölgemizin tabii sütünü en kaliteli bir şekilde mamul hale getirerek müşterilerimizin sağlıklı beslenmeleri için ve damak zevklerine en uygun şekilde sunmaktır. Bu gayemizin sadece söylemde kalmaması için tarım ve köy işleri bakanlığı ürün üretim izinlerinin yanında ISO gibi ulusal, HACCP gibi uluslar arası kalite standartları belgelerinide alabilmenin haklı gururunu taşımaktayız.
http://www.lebensut.com.tr

35 – doy-doy süt ve süt ürünleri–yoğurt ve ayran PR:-1
1992 yılından beri gıda sektörüne hizmet vermekte olan bir firmayız. katkısız doğal, geleneksel tarzda üretim yapmaktayız. fabrikamız lüleburgaz çiftlikköyde depolarımız bakırköy ve esenyurtadır. gdo, hayvansal yağ, trans yağı, domuz jelatini, sığır jelatini, kıvam artırıcı, küf önleyici kimyasallar, raf ömrünü uzatan ve ısıya dayanıklılık veren kimyasallar ve lezzet artırıcı aromalar kesinlikle kullanılmamıştır. . . .
http://www.doy-doy.com

36 – DURU’NUN SÜT ÇİFTLİĞİ – GÜNLÜK SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ PR:-1
Artık doğal inek sütüne ulaşmak için köyde yaşamanıza gerek kalmadı. . . ! % 100 Doğal hiçbir katkı maddesi bulunmayan günlük sütünüzü otomatik sağım makinaları ile sağıp soğutma tankımızda muhafaza ederek soğuk zincir ile çiftliğimizden el değmeden kapınıza getiriyoruz. BiZ NELER YAPIYORUZ! Bir yandan buzağıları sağlıklı bir şekilde büyütürken diğer yandan da kızlarımızın sütlerini sağmaya başladık. Zaman su gibi akıp geçti. Kızlarımızın kızları , hatta torunları bile büyüyüp inek oldular ve bize süt veriyorlar. Biz prensip olarak öncelikle hayvanlarımızın sağlıklı ve mutlu olmasını ön planda tutuyoruz. Kızlarımızın sağlıklı ve mutlu olmaları demek bize bol süt ve güzel buzağılar vermeleri demektir. Onlar için özel bir beslenme programı uyguluyoruz. Koruyucu veteriner hekimlik hizmeti veriyoruz. İnanmayacaksınız ama çiftliğimizde kızlarımıza manikür ve pedikür yaptığımız bir aparatımız , gebeliklerini kontrol ettiğimiz bir ultrason cihazımız , doğumlarında onlara yardımcı olabilmemiz için özel bir doğumhanemiz bile var. Esas olarak doğallıktan yanayız. Ama doğallık derken modern bilimin gerçeklerini göz ardı etmekten bahsetmiyoruz. Gerekli sağlık taramalarını , koruyucu veterinerlik hizmetlerini , hijyen ve hayvan sağlığı kurallarını birebir uyguluyoruz. Kızlarımızın bulaşıcı hastalıklara ve zararlılara karşı aşılarını aksatmadan yapıyoruz. İyi bir sağımhanemiz var. Sağdığımız süt direk soğutma tankına geçerek 4 derece sıcaklığa düşüyor. Böylece memeden çıktığı gibi taze ve sağlıklı kalıyor. Soğuk havalı araçlarla da soğuk zincir bozulmadan sütünüz kapınıza getiriliyor.
http://www.ciftligimdensut.com

37 – MET FARM MÜHENDİSLİK PR:-1
Met Mühendislik, 2009 yılında Bursa’da kurulmuştur. Otomotiv sanayi başta olmak üzere verdiği hizmetler; Çiftlik Ekipmanları, Endüstriyel tasarım, tersine mühendislik, Cad/Cam yazılım satış ve destek, Özel Projeler , Statik/Dynamik Sonlu elemanlar analizi ve Ar-Ge hizmetleridir.
http://www.met-farm.com

38 – Rahya Gıda A.Ş. PR:-1
Rahya Ketçap ve Mayonez ürünleri sadece üretim tesislerinden tedarik edilmektedir. Şimdilik yurt genelinde bayilik verilmemektedir. Üretim tesisleri Yalova Merkez\’de olup, yurt içi ve yurt dışı talepleri karşılamaktadır.
http://www.rahya.com.tr

39 – Arem Gıda Mad.San.Tic.Ltd.Şti. PR:-1
Avrupa normlarında, modern teknoloji ile üretim yapan Arem Gıda ISO 9001 ve 22000 Kalite Güvence Belgesine sahip, sağlıklı ve hijyenik koşullarda kaliteli ve lezzetli ürünler sunmayı kendisine ilke edinmiş, sütün doğasındaki saflık ve mucizevi besleyiciliğin daha geniş kitlelere ulaştırılmasını en önemli toplumsal sorumluluğu olarak gören, Meşhur Tarihi Kanlıca Yoğurdunu geleneksel ama nadir olarak bulunan doğallık üzerine üretmeyi hedeflemiş ve faaliyetlerine bu doğrultuda devam eden bir kuruluştur. Müşterilerimizin, ürünlerimizin %100 doğal ve katkısız olmasının bize vermiş olduğu güçle dürüstlük ilkemizden taviz vermeden markamızın gururla ve onurla geleceğe taşınması, yönetimi politikamızın temelini oluşturmaktadır.
http://www.aremkanlica.com

40 – Altın Kılıç PR:-1
Süt ürünleri üretimi; ürün yelpazesi, kefir, peynir, ezine peyniri üretimleri ve imalatı yapan köklü bi kuruluş olan altınkılıç Türkiye\’nin çoğu iline hizmet veren gıda sektörlerinden biridir. Kaliteli hizmet müşteri memnuniyeti ve gıda standartlarına uygunluğu ile peynircilikte belli başlı firmalar arasında yerini almaktadır.
http://www.altinkilic.com

41 – DEREKÖY SÜT ÜRÜNLERİ PET.GIDA TAŞ.HAY.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ. PR:-1
TAM YAĞLI KLASİK B. PEYNİR, YAĞLI TAZE KAŞAR LOR PEYNİRİ, YAĞLI KÖY TİPİ PEYNİR YAĞLI KÜLTÜRLÜ B. PEYNİR, TEREYAĞ, KREMA, ÇEÇİL PEYNİRİ, ÖRGÜ PEYNİRİ VS. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
http://www.derekoy.com.tr

42 – kocemanlar gıda ltd şti PR:-1
Siirte has koçtat markamızla siirt otlu koyun peyniri ile siirt koyun tulum peyniri üretimi yapmaktayız peynir çeşitlerimiz yüzde yüz doğal ve katkisizdir peynir otumuz siirte has olup başka yerde yetişmEmektedir… kalite garantisi veren tek firmayız
http://www.kocemanlar.com

43 – Bafra s.s.FENER ve SAHİLKENT Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi PR:-1
Kooperatifimiz Samsun Bafra İlçesinde Fener Köyünde 2005 yılında kurulmuştur. Kooperatifimiz üyelerimizden ve diğer müşterilerimizden topladığımız sütü pazarlamaktadır. Bunun yanı sıra bilgisayarlı kantar ve yem satışı da faaliyetlerimiz arasında bulunmaktadır. Ayrıca kurulmuş ve açılmak üzere olan mazot pompası da mevcuttur.
http://www.bafrafener.com

44 – AYTAD GIDA ZİRAAT İNŞAAT NAKLİYE SAN.VETİC.LTD.ŞTİ PR:-1
Diyarbakır yolu 13. km Akçakiraz /ELAZIĞ adresinde bulunan şirketimiz, 20. 01. 2012 tarihinde kurulmuştur. 01. 08. 2014 Yılında yeni oluşturulan üretim tesisinde son teknolojiye uygun makine ve ekipmanlarla sektörde, Ayyüzlü markası ile kendi ürünlerini, fason olarak da işletmelere kendi markalarında ürün yapmaktadır. Günlük 10 ton Süt işleme kapasitesi ile kurulan işletme 1200 m2’lik kapalı alanda, yüksek standartlarda, doğal süt ürünleri üretmektedir. Elazığ sınırları içerisinde bulunan köy ve çiftliklerden, günlük olarak kendi araçlarımız ile topladığımız sütleri işleyerek, ürettiğimiz doğal ürünlerle, hem bölge halkına, hemde ülke ekonomisine katkı sağlamaktayız.
http://www.aytad.com

45 – Yücel Yonca Süt ve Süt Ürünleri PR:-1
Yonca Süt Ürünleri, günlük süt, yoğurt, peynir, doğal tereyağı, ayran, toptan ve perakende satış, Tüm Türkiye\’ye bayilik verilecektir. Alanında uzman 22 yıllık deneyimiyle Adana\’nın ilk yoğurt imalatçısı şirketi olan Yonca Yoğurdu siz de deneyin.
http://www.yoncasut.com

46 – çaycuma süt ürünleri san.tic.ltd.şti. PR:-1
çaycuma süt ürünleri san. tic. ltd. şti. Süt ürünleri imalatı yapmaktayız. Kaşar peyniri, Beyaz peynir, Krem peynir, yoğurt, ayran, tereyağı, lor peyniri imalatı yapmaktayız. Bucak Seydiköy ve Çaycuma\’da olmak üzere 2 adet fabrikamız bulunmaktadır.
http://www.caycumasut.com.tr

47 – FURKAN SÜT ÜRÜNLERİ İMALAT DIŞ TİCARET VE PAZARLAMA LTD.ŞTİ PR:-1
FURKAN SÜT BEYAZ PEYNİR VE ÇEŞİTLERİ KAŞAR PEYNİR TEREYAĞI YOĞURT AYRAN LOR PEYNİİR TULUM PEYNİR VE BENZERİ ÜRETİM YAPAN 20 YILLIK GEÇMİŞE SAHİP BİR FİRMADIR. GIDA HİJYENİNE ÖNEM VEREN FİRMAMIZ BÜTÜN KALİTE BELGELERİNİ ALMIŞ BULUNMAKTADIR. 2750 M2 KAPALI ALAN VE ÜRÜN YELPAZESİ ÇOKLUĞU İLE HİZMET VERMEKTEN MUTLULUK DUYAR.
http://www.furkansut.com

2012 yılında dünyada toplam süt ve sütlü ürünler pazarı, açık sütler de dahil olmak üzere 300 milyon litreye ulaşarak tüm içeceklerin %18’ini oluşturmuştur. Toplam sütlü içecekler pazarında paketli sütler %63, toz sütler %12, açık sütler %25 paya sahiptir. Paketli pazarın %41’i UHT süt, %59’u pastörize sütten meydana gelmiştir. 2008-2011 arasında UHT süt %5 bileşik büyüme gösterirken, pastörize sütteki büyüme %2 olmuştur. 2011-2014 yılları arasında bu kategorilerde sırasıyla %6 ve %2 büyüme öngörülmektedir. Bireysel tüketime baktığımızda kişi başı dünya sütlü ürünler tüketimi 44 litredir. 2015’te bu rakamın 47 litreye çıkacağı tahmin edilmektedir. FAO ve OECD, 2021 yılında süt ve süt ürünleri tüketiminin günümüze oranla %20 artacağını öngörüyor.

Türkiye yoğurt pazarına baktığımızda ise; yılda kişi başı yaklaşık 30 kg yoğurt tüketiliyor. Türkiye’de evlerin %96’sındayogurt-brandtalks yoğurt bulunuyor. Tüketimin %54’Ü yemeklerin yanında %38’i ise mutfakta malzeme olarak kullanılıyor. Çocuklar kaymaksız yoğurdu daha çok sevdiği için tüketim ve buna paralel olarak üretim de bu yöne doğru kayıyor. Bunun yanı sıra pazarın yaklaşık %80’ini açık/markasız/ev yapımı üretim oluşturmakta. Yoğurt pazarının 1/3’üne ulusal , 1/3’üne yerel, diğer 1/3’üne ise market markaları hakim. BİM’in dost markasının pazarda büyük bir üstünlüğü var. Bu üstünlüğün hem yaklaşık 3000 satış noktasında bulunan bir indirim marketi olması hem de Dost yoğurdun görece düşük fiyatının BİM’in alışverişci profili olan düşük gelirli kişiler ve öğrencilerin beklentileriyle bire-bir örtüşmesinden kaynaklandığı şeklinde yorumlamak sanırım yanlış olmaz.

Pazardaki İstikrarlı Büyümenin Nedeni Ne?

Küresel sağlıklı beslenme trendiyle beraber sağlık bilincinin tüm dünyada bireysel düzeyde artması, doğal, az işleme uğramış ürünlere olan talebi de yükseltmektedir. Yağsız ürünler ve vitamin/mineral takviyeli ürünlerin gittikçe daha fazla rağbet görmesi ile kemik sağlığı, beyin sağlığı, bağışıklık sistemi, kalp sağlığını destekleyen ürünler ve güzellik ürünleri gibi fonksiyonel ürünlere olan talep artmaktadır. Başta çocuk hedef kitleli ürünler olmak üzere tüm kategorilerde tüketici segmentasyonu artış göstermektedir. Bunun yanı sıra Türkiye’deki pazarın büyük bölümü açık ve markasız olduğu için tüketicinin bilinçlenmesiyle birlikte tüketicinin markalı süt ürünlerine yönelmesiyle ambalajlı süt ürünlerinin büyüme potansiyelinin çok yüksek olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Türkiye’deki İnsanların Süt Tüketim Alışkanları Değişiyor!

yogurt–pazarı-markalari-brandtalksTürkiye’deki insanların süt tüketim alışkanlıkları da değişen toplumsal koşullar ve tüketim kültürüyle beraber değişiklikler gözleniyor. Aromalı sütler son 4-5 yılda yüzde 24 oranında büyüme gösterdi. Özellikle çocukları hedefleyen aromalı sütler kullanım kolaylığı, hijyenik olması ve çocukların gelişimine katkı sağlayan içeriği nedeniyle anneler tarafından de tercih ediliyor.

Türkiye’de 2008 – 2011 yılları arasında sade süt tüketiminin yıllık ortalama yüzde 1, paketli sade süt tüketiminin ise yüzde 5 oranında büyüdüğü görülüyor. Aynı dönemde Türkiye’de açık süt tüketiminin ise yüzde 5 küçüldüğü kaydediliyor. Kişi başı süt tüketimi açık süt de dâhil edildiği zaman 24 litre oluyor. Sadece işlenmiş ve paketlenmiş süt tüketimine bakıldığında ise 15 litreye geriliyor. Bu veriler ışığında Türkiye’de 2014 yılında işlenmiş süt tüketiminin 16 litreye çıkacağını öngörebiliriz. Bunun yanı sıra süt, yoğurt, peynir, tereyağ eksenindeki geleneksel tüketim, katma değerli ürünler olarak nitelendirebileceğimiz probiyotik yoğurtlar ve çocuklara özel üretilen zenginleştirilmiş peynir tüketimine doğru giderek farklılaşmakta ve artmaktadır.

Pazardaki Belli Başlı Aktörler

Pazarın belli başlı aktörleri; Sütaş, Pınar, Ülker İçim, Danone Tikveşli, Yörsan, SEK, Dost, Ateşoğlu ve diğerleri. Sütte ve AA020972yoğurtta Pınar ve Sütaş pazara liderlik ederken diğer markalar ise son derece yakıcı bir rekabettin olduğu bu pazarda iletişimleriyle, yeni ürün geliştirmeleriyle ve dağıtım güçleriyle rekabetti an ve an körüklemeye devam ediyorlar.

Sütaş: Konumlandırmasını Türkiye’nin sütçüsü olarak “Doğal ve Lezzetli” üzerine yapmaktadır. Duygu yoğun bir iletişimi vardır. Ürün çeşitliliği son derece fazladır. 81 ilde dağıtım ağı ile üretilen ürünlerini 12 saatte tüketiciye ulaştırabilmektedir. Çok eski, bilinen ve yerli bir marka olması en çok tercih edilen markaların başında gelmesini sağlamaktadır. Özellikle ev dışı tüketim kanalında son derece güçlüdür.

Pınar: Konumlandırmasını sağlık, lezzet ve yenilik üzerine yapmaktadır. Ürün yelpazesi ve raf yoğunluğu Sütaş ile eş değer konumdadır. Süt, et, su ürün gamında farklı tüketici ihtiyaçlarını karşılayan ürünlerle çok geniş ürün yelpazesine sahip bir markadır. Bir çok süt ürün grubunda pazar lideridir. Et ve su ürünleri de üreten markanın algısı tüketici için sütaş kadar net değildir.

yogurt-ürünleri-brandtalksİçim: Konumlandırmasını “Meşhur Lezzet” üzerine yapmaktadır. Süt ürünleri dışında da pek çok gıda maddesi üreten bir aile şirketi olan Ülker’in genel tat ve beslenme vurgusunu takip etmektedir. Ülker gibi güçlü ve güvenilir gıdaya odaklı bir FMCG şirketinin hem bilgi birikiminin hem de dağıtım gücünün avantajını yaşamaktadır. Ürün gamı her geçen gün gelişmektedir.

Tikveşli (Danone): Konumlandırmasını “Geleneksel Lezzet” üzerine yapmış ve gelenekselliğin üzerine kurmuştur. Tikveşli kült bir marka olarak nitelendirebileceğimiz özel bir kitlesi olan bir markadır. Geleneksel ürünlere odaklanmıştır. Danone’un odaklandığı diğer ürünlerse öncülüğünü yaptığı ve genel olarak katma değerli ürün grubu olarak nitelendirebileceğimiz probiyotik yoğurt, sütlü tatlılar ve çocuklara yönelik geliştirilmiş zenginleştirilmiş peynirlerdir. Küresel bir marka olmanın itibarıyla en çok tercih edilen markalardan biridir.

Yorsan: Kendini “Akıllardan çıkmayan lezzet.” Olarak konumlandırmaktadır. Ürün yelpazesi bakımından geniş görünse de ürün yelpazesini son yıllarda geliştirmiştir. Güvenilirlik bakımından bu konuda sıkıntılar çıkmaktadır. Ürün bilinirliği açısından reklama pek fazla önem vermeyen firma bu yüzden pazarda yerini sağlamlaştıramamaktadır.

Türkiye’de süt ve süt ürünleri, Türk insanının beslenmesinde önemli bir yere sahiptir. Ülkemizde süt, daha çok yoğurt, beyaz peynir ve ayran olarak tüketilirken; içme sütü tüketimi oldukça düşük düzeydedir. Tüketilen içme sütünün büyük çoğunluğunu tam yağlı süt oluşturmaktadır. Çoğunlukla bir litrelik karton ambalajlarda UHT sütü piyasaya sürülmekte olup, bu tip süte yönelik piyasa talebi giderek artmakta, ayrıca yağı azaltılmış ürünlerin pazarı büyümektedir Kaşar peyniri de çok tüketilen süt ürünleri arasındadır. Şehirleşme ve tüketici taleplerindeki değişim ile tüketiciye sunulan ürün çeşitliliği artmıştır. Temel süt ürünlerinin yanı sıra çeşitli sütlü tatlılar da pazarda yer edinmiştir. Şehirleşme, çalışan kadın sayısındaki artış ve tüketicilerin beslenme konusunda bilinç artmasıyla süt ve süt ürünlerine olan talep her geçen gün artmaktadır.

Süt ve süt ürünleri tüketimi rakamlarının belirlenmesi, yüksek orandaki kayıt dışını etkisiyle, oldukça zordur. Süt ve süt ürünleri ihracat ve ithalatının önemsiz düzeylerde olduğu ülkemizde, üretilen sütün tüketim miktarına eşit olduğu kabul edildiğinde, 2015’de kişi başına süt ve süt ürünleri tüketimi süt eşdeğeri olarak yaklaşık 236 kg olarak hesaplanmıştır. 2012-2014 döneminde kişi başına yıllık süt tüketimi değerleri +% 3,4’lük bir yıllık bileşik büyüme oranı sergilerken, 2015 yılında %0,85’lik bir düşüş görülmüştür.
İzi Süt – Süt tozu, peynir suyu tozu, beyaz peynir, kaşar peynir üretimi.
Şeker Süt – Süt, yoğurt, ayran, tereyağ, kaşar ve peynir çeşitleri üreten firmanın sitesinde; fabrika, süt çiftliği, ürün fotoğrafları ve kurumsal bilgiler ve iletişim bilgileri mevcut.

Süt üretimi, ülkemizde laktasyon verimleri ve hayvan varlığındaki artışla doğru orantılı olarak artış göstermektedir. Son 5 yılda süt üretimindeki büyüme yıllık %8’dir. Ülkemizdeki süt üretimi 2015 yılında bir önceki yıla göre %0,9 oranında artarak 18,7 milyon ton olmuştur. 2016 yılında ise %0,9 oranında düşerek 18,5 ton olmuştur. 1930 yılında elde edilen çiğ sütün %38,24’ü inekten elde edilirken 2016’da bu oran %90,8’e çıkmıştır. Aynı oranda sırasıyla mandada %14,19’dan %0,3’e, koyunda %20,38’den %6,3’e, keçide ise %27,18’den %2,6’a düşmüştür. 2015’e göre manda sütü dışındaki çeşitlerde düşüş olmuştur.

Tür ve ırklarına göre süt üretimi, 2015 – 2016

TÜİK tarafından aylar bazında yayınlanan süt ve süt ürünleri üretim istatistiklerine göre 2016 yılında entegre süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü miktarı toplamı 9,2 milyon tondur.

Aylar bazında Entegre süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü miktarı (bin ton)

İllere göre entegre süt işletmeleri tarafından toplanan süt miktarı dağılımında, süt üretiminin en yoğun olduğu bölgeler Ege, İç Anadolu ve Doğu Anadolu’nun kuzeyidir. TÜİK istatistiklerine göre 500 bin tondan fazla sütün toplandığı iller; Konya, Balıkesir, İzmir, Kars, Erzurum olmuştur.

İllere göre entegre süt işletmeleri tarafından toplanan süt miktarı

Süt ve süt ürünleri üretim miktarları 2015’ten 2016’ya yılları arasında %4,6 oranında artmıştır. 2016 TÜİK verilerine göre süt ve süt ürünleri üretiminin çoğunluğunu %34 ile içme sütü , %28’ini yoğurt, %16’sını ayran ve %15’ini inek peyniri oluşturmaktadır.

TÜİK verilerine göre 2016 yılında ülkemizde içme sütü üretim miktarı 1,4 milyon ton olarak hesaplanmıştır. Bir önceki sene içme sütü üretim miktarı %4,8 artmıştır. Bu miktar, içerisinde yalnızca sanayide ısıl işlem görmüş ve ambalajlanmış sütleri kapsamaktadır.

Süt ve süt ürünleri üretim miktarları ve yıllık değişimler

Süt veya Süt Ürünü (ton) 2015 2016 Değişim (%)
İnek Sütü 8.937.140 9.213.188 3,1
İçme Sütü 1.378.601 1.444.979 4,8
Yoğurt 1.123.017 1.173.577 4,5
Ayran 626.831 684.527 9,2
İnek Peyniri 637.642 638.397 0,1
Yağsız Süt Tozu 66.158 78.229 18,2
Tereyağı 51.832 57.609 11,1
Tam Yağlı Süt Tozu 46.350 45.964 -0,8
Kaymak 32.099 31.848 -0,8
Diğer Peynir 28.297 22.579 -20,2
Krema 12.068 14.320 18,7
Konsantre Süt 5.662 2.598 -54,1
Toplam 4.008.557 4.194.627 4,6