Manda Peyniri

Su mandası sütününden yapılmış, klasik Mozzarella peyniri Bufala gibi peynirleri inek sütünden farklıdır, inanılmaz derecede lezzetli ve Prosciutto de Parma ve Jamon Iberico gibi hafif etler ile mükemmel bir şekilde eşleşen çok belirgin bir lezzetin adıdır. Pürüzsüz ve zengin bir lezzete sahiptir.
manda peyniri
Bu sitede bir hakkında bir makale okuduğumda her zaman merak etmiş olduğum bir soruyu hatırladım: yani herhangi bir peynir yapmak için kullanılan sütü mesela Mozzarella peyniri, bebeğim marscapone di mandayı bir kere andırıyormu (ama teknik olarak marscapone gerçekten bir süt ürünü değildir sentetik bir peynirdir). Aynı şekilde, gerçek İtalyan provolonunun büyük bir mozzarella sosuyla ovulduğu, etrafına halat bağlayıp kuru ve yaşlanmaya bırakılarak yapıldığının altını çizmek gerekirse provolone di bufala gibi bir şey olmalı (gerçi hiç yaşamadığımı sanmıyorum) Böyle bir şey gördüm). Peki ya diğer peynirler, bufalo süt granasları (parmesan gibi sert peynirler) buffalo yıkanmış porsuk peynirleri (a la tallegio) Buffalo Blues var mı? peynirinin çileklisi var mı ?

Mükemmel buffalo ricotta oldu ve “Buffalo” adında bir İngiliz peyniri gördüm, bu da sadece sert manda sütünden yapılan peynirlerinden biridir. İtalya’da bir buffalo caciotta ve burrata yanı sıra eskitilmiş mozzarella üzerinde daha fazla varyasyon yaparlar, ancak provolon yapmazlar. Ve Hindistan’da buffalo sütü bazen ve ender olarak manda peyniri için kullanılır. Genellikle manda sütünden yapılarak tüketilir.

Manda hakkında bildiğim kadarıyla ,bizim kültürümüzde hali hazırda bulunan herhangi bir beyaz peyniri yok, ancak eminim web’de her şey bulabilmek mümkün. İnternetde araştırma yaptıktan sonra istediğiniz peyniri üretebilirsiniz.

Manda yoğurdu için mayalanmış bir manda sütünde uygun yoğurt mayası miktarı nedir. Yakınlarda dolaşıyorum, bu yüzden sizden birkaç çeşit bidon manda sütü alabilirim. Son zamanlarda büyük bir tulum füme gouda şahane sadece baget üzerine eritilmiş hali vardı. Ayrıca benim mahallede güzel küçük bistro genellikle tatlı beyaz manda peyniri ama tres cher (biraz pahalı) manda peyniri ile bir salata yapar.