Günlük Çiğ Süt Firması

Günlük :

Çiğ Süt Ne demektir ve Çiğ Süt Hakkında Sorular:

Çiğ süt, inek, keçi, koyun veya  diğer hayvanlardan alınan pastörize edilmemiş süttür. Kesin veriler mevcut olmamasına rağmen, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüketicilere satılan sütlerin% 1’den azının pastörize edilmediği düşünülmektedir.

Çiğ süt ile ilgili riskler nelerdir?
Çiğ Süt ;Taze

 

Çiğ süt, olduğu gibi kullanılıp tüketildiğinde  çok hasta yapacak ve hatta öldürecek nitelikte zararlı bakteri ve diğer mikropları taşıyabilir. Birçok farklı gıdadan gıda kaynaklı hastalıklar edinmemiz  mümkün olsa da, çiğ süt bu gıda maddeleri arasında en riskli olanıdır.

Çiğ süt kullandığınızda hasta olmanız, birçok kez diyare, mide krampı ve kusma sendromları yaşamanız anlamına gelebilir. Daha az yaygın olarak, böbrek yetmezliği, felç, kronik hastalıklar ve hatta ölüme kadar varan sonuçlar meydana gelebilir.

Çiğ süt kullanmayı tercih eden ve sütü çiğ olarak kullanarak sağlıklarını iyileştireceklerini düşünen birçok kişi, çiğ sütteki mikropların sebep olduğu enfeksiyonlardan dolayı  hayatlarının birkaç haftasını  kendilerini (ya da sevdiklerini) hastanede yaşam mücadelesi verirken bulabilirler. Örneğin, çiğ süt tüketen herhangi birimizde felce neden olabilen Guillain-Barré sendromu, böbrek yetmezliği ve inme ile sonuçlanabilen hemolitik üremik sendrom gibi ağır veya hayatı tehdit eden hastalıklar gelişebilir ve kendimizi hastanede bulabiliriz.
Hastalık, insanlar hastalığa maruz kalmadan uzun süredir kullanmakta olduğunuz aynı marka ve çiğ süt kaynağından bir anda oluşabilir.
Çiğ sütün içinde bazen bulunan ve insanlara geçebilecek çok çeşitli mikroplar, bakteriler (örn., Brucella, Campylobacter, Listeria, Mycobacterium bovis (tüberküloz nedeni)), Salmonella, Shiga toksini üreten Escherichia coli [örn. E Coli O157], Shigella, Yersinia), parazitler (örn. Giardia) ve virüsler (örn., Norovirüs).
Her hastalığın semptomları, mikrop türüne, kontaminasyon miktarına ve kişinin bağışıklık savunmalarına bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Çiğ süt içerek en çok kim risk alıyor?

Çiğ Süt Günlük
Anneler genellikler çocuklarının süt içmesinden hoşlanırlar. Çiğ süt içmekten hasta olma riski, bebekler ve küçük çocuklar, yaşlılar, hamile kadınlar ve kanser, organ nakli veya HIV / AIDS gibi zayıflamış bağışıklık sistemine sahip insanlar için sağlıklı olmaktan daha fazla olur Okul yaşındaki çocuklar ve yetişkinler. Ancak, her yaştaki sağlıklı kişilerin, zararlı mikroplarla kirlenmiş çiğ süt içmeleri durumunda çok hasta veya hatta ölebileceğini unutmamak önemlidir.

Çiğ süt içmek bana veya  aileme zarar verebilir mi?

Evet. Çiğ süt ciddi enfeksiyonlara neden olabilir. Ham süt ve çiğ süt ürünleri (çiğ sütün kullanılarak hazırlanan peynirler ve vücut yoğurtları gibi) ciddi hastalıklara, hastaneye yatışlara veya ölümlere neden olabilecek bakterilerle dolu olabilir. Bu zararlı bakteriler Brucella, Campylobacter, Listeria, Mycobacterium bovis, Salmonella, Shiga toksini üreten E. coli, Shigella, Streptococcus pyogenes ve Yersinia enterocolitica’yı içerir. 1998’den 2011’e kadar çiğ süt veya çiğ süt ürünlerinin tüketimine bağlı 148 salgın CDC’ye bildirildi. Bunlar 2.384 hastalık, 284 hastaneye yatış ve 2 ölümle sonuçlandı. Bu hastalıkların çoğuna Escherichia coli, Campylobacter, Salmonella veya Listeria neden olmuştur. Çiğ süt ile ilişkili hastalık yükünün büyük bir kısmının çocuklarda görüldüğünü belirtmek önemlidir; 1998-2011 yılları arasında hastaların yaşlarına ilişkin 104 salgın vakası arasından% 82’sinde 20 yaşından küçük en az bir kişi bulunmaktaydı.

Gıda kaynaklı hastalıkların tümü tanınmaz ve rapor edilmez olduğundan, çiğ süt ile ilişkili gerçek hastalık sayısı muhtemelen daha fazladır.

Çiğ veya doğal gıdalar işlenmiş gıdalardan daha iyi değil mi?

Birçok kişi, hiç veya az miktarda işleme tabi tutulan gıdaların sağlığı açısından daha iyi olduğuna inanıyor. Birçok kişi aynı zamanda küçük, yerel çiftliklerin sağlıklı gıdaların daha iyi kaynakları olduğuna inanıyor. Bununla birlikte, sağlık korumak için bazı işleme türleri gereklidir. Örneğin, tüketiciler pişirmeyle çiğ et, kümes hayvanları ve balıkları emniyet için işlemektedir. Benzer şekilde, süt pastörize edildiğinde, hastalık kaynaklı mikropları öldürmek için yeterince uzun süre ısıtılır. Çoğu besin süt pastörize edildiğinde kalır. Pastörize organik süt ve peynir ürünleri sunan birçok yerel, küçük çiftlik bulunmaktadır.

Çiğ sütün içilmesi, astım, alerji, kalp hastalığı veya kanser gibi hastalıkları önler veya tedavi eder mi?

Hayır. Hastalığa neden olan bakterilerden arındırılmış pastörize sütten elde edilemeyen çiğ süt içilmesinden sağlığa faydası yoktur. Sütün pastörize edilmesi süreci, kronik hastalıkların, alerjilerin veya gelişimsel veya davranışsal sorunların hiçbir zaman olduğu gibi bulunmamıştır.

Yıllarca çiğ süt içen insanlar tanıyorum ve asla hasta olmamıştı. Neden?

Çiğ Süt Taze olarak tüketilmesi.
Çiğ sütte mikropların varlığı önceden tahmin edilemez. Çiğ sütte hastalığa neden olan mikropların sayısı, bir kişinin uzun süre hasta olabilmesi için çok düşük olabilir ve daha sonra aynı kişinin ağır hasta olabilmesi için yeterince yüksek olabilir. Bazı insanlar için, kirli çiğ sütleri bir kez içmek onları gerçekten hasta yapabilir. Çiftçiye ve mağazanıza güveniyor olsanız bile, çiğ süt kesinlikle güvenli bir ürün değildir. Çiğ sütün içilmesi, çok hasta olma riski taşımak demektir.