Efeler Süt Çiftliği

Efeler Çiftliği

Kurulduğu günden bu yana, faaliyet gösterdiği alanlarda en iyiye ulaşarak “her işte kalite” ilkesine süreklilik kazandıran ve marka değerini uluslararası boyuta taşıyan Söktaş Grubu; 2005 yılında Aydın’ın Germencik ilçesi Turanlar Köyü’nde hayvancılık işletmesi yatırımıyla, bölgeye toplam 800 dekar alan üzerine yayılmış Efeler Çiftliğini kazandırdı.
efeler çiftliği
Resmi site için tıklayınız. Efeler Çiftliği

İLETİŞİM

Adres : Turanlar Köyü Söktaş Sok. No:1 Germencik Aydın / Türkiye

Tel : +90 256 569 11 69
Faks : +90 256 569 11 71
E-Posta: info@efelerciftligi.com

HAYVANCILIK

Sağlıklı yeni nesli yetiştirmeyi kendimize görev edindik, bu nedenle kaliteye ve profesyonelliğe verdiğimiz önemi başarımızın garantisi olarak görüyoruz. Doğaya ve doğal dengeye önem verip, hayvanlarımıza iyi bakarken, onların temiz ve en doğal besinler ile beslenmesine dikkat ediyor, bunun sonucunda insan sağlığına faydalı yüksek kaliteli ve üstün lezzetli süt elde ediyoruz. Kolay olanı değil, doğru olanı yapmak için yola çıktık…

YOLCULUĞUMUZ… 2005

Her şey, mükemmele ulaşma tutkumuz ve en iyi, en güzel, en sağlıklı olana sahip olma vizyonumuz ile 2005 yılında başladı…En sağlıklı inekleri bulabilmek üzere neredeyse tüm dünyayı dolaştık, nihayet aradığımızı yeni kıta Avustralya’da bulduk.
2006 – 2007

İşletmemize ilk olarak 2006-2007 yıllarında Batı Avustralya’dan getirilen hastalıktan ari, temiz 3.056 baş düve katıldı.
2007 – 2008

Çiftliğimize gelen düveler Avustralya’daki çeşitli yetiştirici çiftliklerinden Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı teknik heyetinin gözetiminde, işletmemiz yetkililerince özenle seçilmişler ve uygun taşıma mevsimlerinde yapılan ithalatla işletmemize getirilerek, usulüne uygun olarak hazırlanmış barınaklarına yerleştirilmişlerdir.
2008

2008 yılı Nisan ayı içinde Efeler Çiftliği, Türkiye’nin en kaliteli sütünü üreterek, Türkiye’nin en büyük süt ve süt ürünleri markalarına satış yapmaya başladı.
2010

Avrupa Birliği standartlarında yaptığımız çiftliğimizde, 3.000’i sağmal olmak üzere toplam 6.000 büyükbaş hayvanımızı, her gün sizlere en lezzetli ve en doğal süt’ü sunabilmek için kendi ürettiğimiz yemlerle besliyoruz.
2015

Ulusal kalıntı izleme programı ile izleniyor olmamız nedeniyle, ineklerimizi kendi hasatımızın ürünü, pestisitlerden, ağır metallerden, toksin ve aflatoksinlerden uzak iyi yemlerle besliyor, en kaliteli ve besin değeri yüksek süt üretimi yapıyoruz.
2015

Çiftliğimiz, her geçen gün tek başına değil, ekosistemiyle birlikte büyüyor ineklerimiz, yem işletmemiz ve laboratuvarımızla tek kaynaktan, tümüyle izlenebilir üretim yapıyoruz.
2016

2016 yılının Ağustos ayında çiftliğimizde bir mucize yaşandı, ineklerimizden bir tanesi gayet sağlıklı üç buzağı dünyaya getirdi. Normal olarak süt ineklerinin üçüz doğum yapmaları son derece ender görülen bir olay olduğu için, bu doğumlar tüm dünyada doğanın bir mucizesi olarak değerlendiriliyor. Genel olarak ineklerde üçüz doğum, yüzbinde bir gibi çok düşük bir oranda gerçekleşiyor. Çiftliğimizde böyle bir mucizeye tanık olmanın gururunu yaşarken, bebeklerimize gözümüz gibi bakıyoruz.

TARIM

Her mevsim özenle geliştirdiğimiz en iyi, en besleyici tohumları topraklarımıza ekip, onların göz alabildiğince yeşil ovaya yayılmasını büyük bir heyecanla izliyoruz. Çünkü biliyoruz ki, kendi ellerimizle yetiştirdiğimiz bu doğal besinleri yiyen ineklerimiz bize “dünyanın en iyi, en kaliteli ve lezzetli sütünü” verecekler.

Uçsuz bucaksız topraklarımızda sıradan ot gibi görünen yeşillikler aslında, önce ineklerimizi, sonra ailelerinizi ulaşılabilecek en temiz ve sağlıklı gıda ile besleyip, doğal olarak ülke ekonomisine katkıda bulunacak, bereketli ovamızdaki iyi insanların yaşam kaynağını oluşturacaktır.

Efeler Çiftliğinde AGRITA yem ürünleri ve besin reçeteleri kullanılmaktadır, şirketimiz kendi arazilerinde yaptığı yem bitkileri yetiştiriciliğinin yanısıra çok sayıda yöre çiftçisi ile de sözleşmeli tarımsal faaliyetlerde bulunmaktadır. Sözleşme imzaladığımız üreticilerimize teknik destek verilmektedir. Şirketimiz, satın aldığı modern ziraat aletleri ve çalıştırdığı Ziraat Mühendisleri ile yöremizde en yüksek verim ve kalitede tarımsal faaliyetlerin gerçekleştirilmesini sağlamayı amaçlamaktadır.

SÜTÜMÜZ

Her geçen gün doğallıktan biraz daha uzaklaşılan gıda sektöründe bile doğru, temiz ve kaliteli ürünler yapılabileceğini göstermek ve geleceğe sağlıklı nesiller yetiştirmek için çalışıyoruz. Doğaya ve doğal dengeye önem verip, hayvanlarımıza iyi bakarken, onların temiz ve en doğal besinler ile beslenmesini dikkat ediyor, bunun sonucunda insan sağlığına faydalı yüksek kaliteli ve üstün lezzetli süt elde ediyoruz. Örneğin; İneklerimizi organik selenyum ile besliyoruz ki sütümüz insanın kalp ve damar sağlığına katkıda bulunsun. Yemlerimiz doğal ve lezzetli olunca, sütümüz de doğal olarak besleyici ve lezzetli oluyor, sütümüz besleyici ve lezzetli olunca da çocuklarımız severek içiyor, gelişiyor, büyüyor… Kolay olanı değil, doğru olanı yapmak için yola çıktık.
SÜTÜN FAYDALARI

Süt hayatın mucizesi! Hamile kadınlar, emziren anneler, çocuklar, ergenler, yetişkin ve yaşlılar için süt vazgeçilmez bir besin kaynağı ve zengin kalsiyum ile kemiklerin gelişmesi, kalp sağlığı, tansiyon, kramp ve ağrı yönetimi, diş sağlığı açısından mutlaka tüketilmesi gereken mucizevi besin.

Zengin protein, çinko ve B2 vitamini içeriği ile 500ml süt günlük ihtiyacınızın yarısını karşılamakla kalmaz aynı zamanda içerdiği B12, günlük enerji ihtiyacınızın 15% ini karşılar. Süt yağının çoğunluğunu Linoleic Asit “CLA” oluşurmaktadır bu aslında vücuda gerekli doymamış omega 6 yağ asididir, vücut linoic acidi başka bir yiyecek formunda sentezleyemez. CLA aynı zamanda kansere karşı koruma sağlayan bir bileşime sahiptir, bu son derece önemli yağ aslında insan vücudunun vücutta depoladığı yağı enerjiye çevirir. Bunlar süt içmenin vazgeçilmezliğini gösteren birkaç küçük neden.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK / BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK

Söke Ovası’nın doğal güzelliğinden beslenerek yarattığımız kırsal gelişim modeli ile bu ekosistem içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bizler, tarım ve hayvancılıkta sürdürülebilir kârlılığın, ancak doğal ekosistemlerle uyumlu ve denge içinde, çalışarak sağlanabileceğinin bilinci ile çalışıyoruz. Örneğin: Arazilerimizde biyolojik çeşitliliğin, besin döngüsü, zararlılarla mücadele, yerel yaban hayatın korunması, su havzalarının korunması, gibi konularda ekolojik yöntemleri kullanıyoruz. Topraklarımızın içinden geçen akarsu ve kanallardan beslenen yerel kuş, kurbağa, böcek gibi canlılara ve göçmen kuşlara zarar vermemek, biyolojik çeşitliliği korumak zenginleştirmek işimizin rutin bir parçası.
Biliyoruz ki, dünyada tarım arazileri ve su kaynakları azalıyor, bu nedenle toprağımızı, suyumuzu korumak, yönetmek ve sürdürülebilir şekilde kullanmak en önemli sorumluluk alanlarımızdan birisi. Asırlık tarım geleneğimiz, bilgi ve deneyimimiz ile yöre çiftçisine yüksek verim ve kaliteli tarımsal faaliyetleri gerçekleştirmek, risk ve sürü yönetimi, sürü performansı arttırma gibi konularda mühendislerimiz ve işletmemize ait modern laboratuvarlarımız ve yazılımlar ile teknik destek veriyoruz.

Çiftiğimizdeki su kullanımı, modern, bil-gisayar kontrollü, su yönetim sistemleri ile izlenmektedir. Arazilerimizdeki tarımsal üretimde 2003 yılından bu yana, damlama sulama yöntemleri kullanılmaktadır.
Grubumuzun her türlü atık konusunda geliştirdiği sorumluluk bilinci, çiftliğimizdeki 6000 süt ineğinin ürettiği organik atığın bio-gaz haline dönüştürülmesi konusunda da yöre ve çevre korumasına öncülük etmiştir. Süt üretiminde, özellikle büyük işletmelerde en büyük sorun gübre çıktısıdır. Gübre her ne kadar tarım arazilerinde kullanılsa da yanlış uygulamalar sonucu toprakta, yeraltı sularında fosfor kirliliğine sebep olmaktadır. Efeler Çiftliği gübre sorununa kesin çözüm bulan nadir işletmelerden birisidir. Biyogaz tesisi sayesinde gübreler çevre dostu yeşil enerji üretmenin yanısıra, işlenmiş patojen içermeyen gerçek doğal gübre de üretmektedir. (Biyogaz tesisi, 2014 Yılından beri faal durumdadır.)

Germencik Çok Programlı Lisesi Hayvan Sağlığı bölümünün kuruluşu sırasında Efeler Çiftliği okul bünyesinde kurulan laboratuvar teknik ve makina ekipman desteği sağlamıştır. Öğrencilere işletmemizde staj ve mesleki eğitim ile okula desteğimiz devam ediyor.

ÖNCELİĞİMİZ İNSANDIR

Çalışanımız ya da müşterimiz olsun… Önceliğimiz daima “insan”dır. Çalışanlarımızın potansiyellerini en üst düzeye çıkarmalarını sağlamak, kişisel gelişimlerini sürekli tutmak ve kariyer fırsatları sunmak grubumuz için çok önemli ve önceliklidir. Bu nedenle, müşteri memnuniyetine gösterdiğimiz duyarlılığı, çalışanlarımızın kişisel ve profesyonel gelişimleri için de sergiliyoruz. Gerçek başarının ancak ekip olarak sağlanabileceği inancıyla pek çok çalışma yürütmekteyiz: Kurumsal, profesyonel ve saygılı iş ortamı yaratmak yeni personellerimizi kurumsal kültüre entegre etmek, şirket içi ve şirket dışı eğitimlerle çalışanlarımızı bilgiyle buluşturmak, sosyal ve kültürel yaşamlarına katkıda bulunmak, çalışanlarımızın sağlığını ve iş güvenliğini sağlayacak tüm önlemleri almaya çalışmak bu yöndeki çabalarımız arasındadır.
Büyük ya da küçük, yakın ya da uzak demeden her bir müşterimizin anlamı ve değeri bizim için aynıdır. Bütün müşterilerimiz önceliğimizdir! Kurumsal değerlerimizi oluşturan sürdürülebilir kalite, performans ve yenilik, ürün ve hizmetlerimizdeki detaycı mükemmeliyetçiliğin devamı için bizi hiç durmadan çalışmaya ve gelişmeye yöneltmektedir.